7 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA SUCHE I SZORSTKIE DŁONIE

Szorstkie i przesuszone dłonie to coś czego nikt z nas nie lubi. Często sam krem nie wystarczy do tego, aby nawilżyć skórę dłoni. Przesuszona skóra wymaga zdecydowanie skutecznej regeneracji, którą niekoniecznie trzeba wykonać u kosmetyczki. Bez problemu o kondycję dłoni zadbacie w domowym zaciszu!

Dlaczego dłonie są suche i szorstkie?

Suche i szorstkie dłonie to częsty problem, z którym musimy się zmagać. Głównym powodem jest to, że skóra na dłoniach jest dość cienka i często podatna na przesuszenie.

Pierwszym krokiem do leczenia suchych i szorstkich dłoni jest zrozumienie, dlaczego one występują. Najczęstszą przyczyną suchych i szorstkich dłoni jest utrata wilgoci z organizmu. Może to być spowodowane odwodnieniem, które występuje, gdy pijesz zbyt mało wody lub spożywasz inne płyny (takie jak kawa). Odwodnienie występuje również wtedy, gdy tracisz dużo płynów przez pocenie się, wymioty lub biegunkę.

Innym powodem, dla którego Twoje dłonie mogą stać się suche i szorstkie jest słabe krążenie w tym obszarze. Stan ten może być spowodowany chorobą lub urazem, który wpływa na mięśnie, ścięgna lub więzadła w dłoni. Może być również spowodowany przez cukrzycę lub wysokie ciśnienie krwi, które zmniejszają przepływ krwi do rąk.

Trzecią możliwością jest to, że to po prostu normalne starzenie się – nic nie można z tym zrobić!

Jak poradzić sobie z suchymi i szorstkimi dłońmi domowymi sposobami?

Z upływem czasu Twoje dłonie mogą stać się suche i szorstkie. Jest to normalny stan, który pojawia się z wiekiem. Nie jest to jednak coś, co powinnaś ignorować. Jeśli nie zadbasz o skórę swoich dłoni, może to doprowadzić do poważnych problemów, takich jak egzema i łuszczyca.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest uzyskanie dobrego kremu do rąk. Najlepszą rzeczą w kremach do rąk jest to, że działają one dobrze na wszystkie rodzaje skóry. Niektóre kremy do rąk mogą nawet pomóc w leczeniu blizn i ran na dłoniach i stopach. Należy również upewnić się, że krem nie zawiera alkoholu ani substancji zapachowych, ponieważ te składniki mogą dodatkowo wysuszyć skórę.

Możesz również skorzystać z domowych sposobów:

Peeling natłuszczający z oliwy i cukru

Peeling ma działanie natłuszczające, dodatkowo zetrze on martwy naskórek i nawilży skórę.

Sposób przygotowania:

Do 5 ml oliwy dodajemy łyżkę cukru. Peeling wcieramy w skórę dłoni o zostawiamy na chwilę. Następnie zmywamy go ciepłą wodą.

Maseczka regenerująca z miodu

Miód posiada właściwości zmiękczające i regeneracyjne, dodatkowo znakomicie nawilża.

Sposób przygotowania:

Mód należy nałożyć na skórę dłoni, najlepiej za pomocą pędzelka. Następnie miód wcieramy i zostawiamy go na 10 minut. Po tym czasie spłukujemy.

Maseczka z ziemniaków, jajek i śmietany

Maseczka doskonale zregeneruje dłonie.

Sposób przygotowania:

Obierz i ugotuj ziemniaka, następnie rozgnieć go na papkę i wymieszaj z łyżką śmietany i jajkiem. Maseczkę nałóż na grzbiet dłoni i owiń je folią spożywczą. Po 15 minutach zmyj maseczkę ciepłą wodą.

Kąpiel nagietkowa regenerująca dłonie

Ziołowa kąpiel działa przeciwzapalnie i regenerująco. Wyciąg z nagietka często jest stosowany w kremach i maściach na stany zapalne skóry, oraz w preparatach, które nawilżają skórę i przyśpieszają gojenie się ran.

Sposób przygotowania:

Wywar należy przygotować według instrukcji na opakowaniu. Następnie w jeszcze ciepłej wodzie zanurzamy dłonie na ok. 10 minut.

Maseczka wygładzająca z oliwy i żółtka

Żółtko połączone z oliwa doskonale wygładza i regeneruje dłonie.

Sposób przygotowania:

Żółtko mieszamy z lekko podgrzaną oliwą (1 lub 2 łyżki)

Maseczka nawilżająca z oleju kokosowego

Olej kokosowy jest bogaty w cenne kwasy tłuszczowe, doskonale regeneruje i nawilża dłonie.

Sposób przygotowania:

Na dłonie nałóż olej kokosowy w temperaturze pokojowej. Po jego aplikacji najlepiej nałożyć rękawiczki foliowe. Maseczką nakładamy na grzbiet dłoni i owijamy je folią spożywczą. Dodatkowo można je owinąć podgrzanym ręcznikiem.

Może Cię również zainteresować:

7 sposobów na gładkie stopy

Zdrowe i mocne paznokcie domowymi sposobami

7 skutecznych i najlepszych receptur na domowy peeling do twarzy