BIEGANIE NA DZIEŃ KOBIET? DLACZEGO NIE? ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z BIEGANIEM JUŻ DZISIAJ!

Każdy dzień jest dobry, aby zacząć przygodę z bieganiem… więc dlaczego nie miałby to być Dzień Kobiet 🙂 Wcześniej trochę biegałam, ale muszę przyznać, że początki były ciężkie! W tym roku rozpoczęłam swój biegowy sezon od wzięcia udziału w BIEGU KOBIET DLA KOBIET!

Bieg miał na celu nie tylko pokonanie dystansu minimum 3 kilometrów, ale również wsparcie fundacji ”POMOC KOBIETOM I DZIECIOM”. Każde 5 zł z pakietu startowego zostało przeznaczone na fundację pomagającą kobietom i dzieciom.

Na pokonanie dystansu był czas od 5 do 8 marca 2021. Ja zrobiłam to w sobotę. Muszę przyznać, że było ciężko i zimno, ale cel był jasny! Zadanie musiałam wykonać mimo wszelkich przeciwności losu 🙂                                                                                             Na szczęście się  udało i otrzymałam medal i wspomogłam szczytny cel! 🙂

Jeśli chcielibyście również zacząć biegać, poniżej przedstawiam mini poradnik jak najłatwiej tego dokonać!

Czy możecie biegać?

Najpierw warto sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwskazań do tego, abyście mogli zacząć biegać.

Znajdźcie swój cel!

Warto znaleźć konkretny cel, aby zacząć biegać. Powodów może być wiele, może to być zgubienie zbędnych kilogramów, poznanie nowych ludzi, pozbycie się kompleksów, branie udziałów w biegach, aby pomagać innym, polepszenie kondycji itp. Każdy cel będzie odpowiedni, jeśli tylko zmotywuje Was do biegania 🙂

Co jest potrzebne do biegania?

Do biegania wiele nie potrzebujemy, to chyba jeden z najtańszych sportów. Nie potrzebujecie specjalistycznego sprzętu, na pewno nie na początku 🙂  Najważniejsze są wygodne buty! Nie muszą być drogie, ważne, żeby było Wam w nich wygodnie. Jak się już wkręcicie to możecie zainwestować w droższe i najlepiej w tym przypadku udać się do specjalistycznego sklepu dla biegaczy. Zanim jednak odwiedzicie taki sklep, musicie wiedzieć jaki macie dokładny rozmiar stopy i rodzaj. Poleca się kupić buty o rozmiar większy do butów, które nosimy na co dzień. Rodzaj stopy też jest istotny, wyróżniamy stopę neutralną, pronujacą i supinującą. Aby sprawdzić rodzaj stopy można zrobić test w domu. Wystarczy namoczyć bosą stopę a następnie odbić jej ślad na kartce papieru. Stopa supinująca jest znacznie przechylona na zewnętrzną krawędź, czyli zostawia ślad pięty i przedniej części stopy, lub przerywany i wąski ślad zewnętrznej krawędzi. Stopa pronujaca natomiast jest przechylona od środka, nie zobaczymy łuku, jedynie duży ślad. Stopa neutralna zostawia śladu łuku, odbija palce, piętę, przednią część stopy i dość wąską krawędź zewnętrzną. Potrzebujecie również odzież do biegania, która powinna być lekka, posiadać systemy odprowadzające pot i powinny chronić zarówno przed wychłodzeniem jak i przegrzaniem. Taka odzież z pewnością poprawi komfort biegania. Na rynku znajdziecie mnóstwo t-shirtów, longseevów, kurtek, legginsów, spodenek, czy skarpetek, a także odzież termiczną, która jest wykonana z odpowiedniego materiału, dzięki czemu zapewniona jest lepsza wentylacja. Na początku jednak nie potrzebujecie specjalistycznego ubrania, wystarczy pogrzebać w szafie i na pewno znajdzie się coś wygodnego 🙂 Jeśli chodzi o kobiety, to zalecam zaopatrzyć się w stanik sportowy, ponieważ bieganie w nim jest wygodniejsze, zapobiega odkształceniu się piersi i bólom kręgosłupa i pleców

Gadżety?

Na początku oczywiści są zbędne, ale po pewnym czasie przyda Wam się zegarek sportowy, który odmierzy czas i odległość, pokaże ile spaliliście kalorii itd. Na rynku jest mnóstwo dostępnych zegarków i ich ceny wahają się od ich funkcjonalności. Możecie również zaopatrzyć się w słuchawki, które pozwolą Wam słuchać muzyki podczas biegania. Ja nie wyobrażam sobie biegania bez muzyki! Muzyka dyktuje mi tempo i wprawia w dobry nastój, że aż chce się biegać 🙂

Plan treningowy?

Jeśli już zdecydujecie się na bieganie nie musicie od razu tworzyć sobie skomplikowanego planu treningowego. Na początku po prostu zacznijcie biegać regularnie, np. 3 do 4 razy w tygodniu. Zacznijcie spokojnie, na przykład 20 minutowego treningu (bieg przeplatany z marszobiegiem), z czasem Wasza kondycja stanie się znacznie lepsza, będziecie w stanie przebiec 30 minut bez konieczności odpoczynku, potem znacznie więcej…

Pozycja do biegania?

W pierwszych tygodniach biegania warto zwrócić uwagę na pozycję, która powinna być wyprostowana, głowa uniesiona do góry, a barki rozluźnione. Krok powinien być naturalny i sprężysty, a stopa nie powinna być wyciągnięta przed resztę ciała. Kluczowe również są ramiona, które powinny nadać rytm całemu ruchowi. Ważna jest również rozgrzewka przed i po zakończonym treningu.

Śniadanie?

Pamiętajcie również, aby przed bieganiem nie jeść ciężkostrawnych i tłustych potraw. Nie należy również biegać krótko po jedzeniu, warto ograniczyć słodycze, słodkie napoje i fast foody. Zrezygnujcie po prostu ze złych nawyków, które z pewnością wyjdą Wam na dobre 🙂 Bieganie będzie efektywne wtedy, kiedy zaczniecie zdrowo żyć. To będzie duży sukces!

Rozgrzewka?

Przed bieganiem zadbajcie również o rozgrzewkę, która powinna być dynamiczna. Mogą to być wymachy rąk, wykroki, skoki, krążenie rąk, pajacyki czy bieg w miejscu. Dzięki rozgrzewce zminimalizujecie ryzyko poniesienia kontuzji, a także przed kolką, która może spowodować nieprzyjemny i kłujący ból pod żebrami podczas biegu.

Zalety biegania?

Lepsza kondycja i poprawa wytrzymałości

Lepsze zdrowie

Przyśpieszony metabolizm

Lepsze samopoczucie

Walka ze stresem

Kontakt z przyrodą i świeżym powietrzem

Poznanie nowych ludzi

Bieganie a odchudzanie?

Tutaj chyba nawet nie potrzeba komentarza, doskonale wszyscy wiedzą, że bieganie odchudza 🙂 Oczywiście jeśli treningi będą regularne i będziecie trzymać się diety! Wiele osób uważa, że najlepsze efekty odchudzania daje bieganie na czczo. Faktycznie może to sprawić, że spali się znacznie więcej tłuszczu, jednak efektywność treningu nie jest zbyt wysoka, ponieważ organizm jest wtedy osłabiony. Jeśli Waszym celem będzie redukcja masy to powinniście skupić się na długich treningach, najlepiej takich 40 -60 minutowe przebieżki będą najlepsze i przyniosą spore efekty w spalaniu tłuszczu.

Rozciąganie po treningu?

Po każdym biegowym treningu warto poświęcić kilka minut na rozciąganie. Dzięki temu skutki treningu będą mniej odczuwalne kolejnego dnia.

 

Mam nadzieję, że zmotywowało Was to do biegania i chociaż spróbujecie… obiecuję, że będzie WARTO i NIE POŻAŁUJECIE!