ĆWICZENIA Z PIŁKĄ BOSU – CZYM JEST PIŁKA BOSU? ZALETY TRENIGU, ORAZ PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA

Piłka bosu nie cieszy się zbyt dużą popularnością na siłowni czy sali fitness. Wynika to głównie z tego, że mnóstwo osób nie wie jak z niej korzystać. Jednak warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, ponieważ ten z pozoru prosty przyrząd jest w stanie urozmaicić trening wzmacniający, pomoże Ci również kształtować równowagę i koordynację! Dowiedz się czym jest piłka bosu, jakie są zalety treningu i poznaj przykładowe ćwiczenia!

PIŁKA BOSU – CO TO JEST?

Bosu to po prostu połowa piłki do balansowania. Jest nie wielkim przyrządem gimnastycznym o średnicy 63-68 cm. Bez problemu ćwiczenia za pomocą bosu możesz wykonywać na sali fitness jak i w domu.

Bosu łączy w sobie zalety stepu i piłki do ćwiczeń.

Podczas treningu wykorzystuje się obie strony piłki. Gumowa i pneumatyczna kopuła, która ugina się pod ciężarem ciała wykorzystywana jest w celu utrzymania równowagi, ponieważ wymusza napięcie mięśni pleców, brzucha i nóg. Kiedy odwrócimy piłkę tak, aby twarda podstawa była u góry możemy popracować nad zwiększeniem siły.

PIŁKA BOSU – ZALETY TRENINGU

Główną zaletą ćwiczeń z piłką bosu jest umiejętność utrzymania równowagi. Aby ją utrzymać należy napiąć mięśnie głębokie, dzięki czemu stają się bardziej wzmocnione.

Inne zalety to między innymi:

Trening relaksu

Kształtowanie sylwetki

Spalanie tłuszczu

Korygowanie wad postawy

Wzmacnianie kręgosłupa

Poprawa wytrzymałości organizmu

Poprawia koordynację ruchową oraz refleks

Ułatwia wypracowanie nawyku utrzymania prawidłowej postawy

PIŁKA BOSU – JAK ĆWICZYĆ?

Na bosu można stać, podskakiwać, klęczeć, biegać, siedzieć, czy też leżeć. Im szybciej  ćwiczenia są wykonywane tym skala trudności jest wyższa. Kombinacji podczas treningu może być wiele. Wszystko zależy od Waszej kreatywności 😊

Podczas treningu możecie użyć dodatkowych przyrządów np. hantli lub taśmy.

Może Cię również zainteresować:

Ćwiczenia z hantlami, które zdecydowanie poprawią wygląd Waszego ciała

Guma oporowa – zalety, efekty i przykład ćwiczeń

PIŁKA BOSU – PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA

  • Półprzysiad – Stań na piłce bosu obiema nogami, następnie wykonaj powolny półprzysiad. Podczas przysiadu uda powinny być ustawione równolegle do podłogi.
  • Pompki – Odwróć bosu płaską stroną do góry i chwyć ją obustronnie u podstawy. Zrób klasyczne pompki, tak aby nie przechylać się na boki. Pompki wzmocnią nie tylko ramiona, ale również mięśnie brzucha.
  • Deska – Przyjmij pozycję deski na łokciach i oprzyj się o piłkę. Łokcie powinny znaleźć się tuż nad barkami, a miednica powinna być podwinięta pod siebie. Brzuch i pośladki napnij i ściągnij łopatki do siebie. Utrzymaj taką pozycję jak najdłużej potrafisz. Staraj się nie bujać na boki i oddychać przeponą.
  • Brzuszki – Oprzyj się na piłce łopatkami, ręce załóż za głowę, a nogi rozstaw równolegle na szerokość bioder. Następnie unieś tułów i napnij brzuch. Nie wyciągaj szyi za bardzo w tył, utrzymuj plecy proste, a brzuch napięty.
  • Wymachy nogi w przód – Stań na wypukłej stronie piłki. Następnie powoli zegnij prawą nogę w kolanie i wykonaj 10 wymachów w przód. Postaraj się utrzymać na jednaj nodze. Powtórz ćwiczenie na lewą nogę.
  • Unoszenie nóg w podporze – oprzyj się na piłce na dłoniach i przyjmij pozycję deski. Napnij pośladki i brzuch. Następnie kontrolowanym i wolnym ruchem zacznij naprzemiennie podnosić nogi w górę. Miednicę trzymaj w stabilnej pozycji.
  • Przeskakiwanie przez bosu – przyjmij właściwą postawę ciała i zacznij przeskakiwać prze bosu z jednej na drugą stronę. Brzuch podczas ćwiczenia powinien być napięty, a plecy proste.
  • Unoszenie nogi i przeciwległej ręki do siebie – oprzyj się łopatkami na piłce. Nogi ugnij w kolanach i ustaw na szerokości bioder. Ręce zapleć na karku i napnij brzuch. Następnie naprzemiennie unoś rękę i nogę, tak aby łokieć zbliżał się do kolana.
  • Siad na bosu – usiądź na piłce i unieś nogi w górę, w taki sposób, aby utworzyły kąt prosty. Możesz również rozłożyć ręce na boki, co pozwoli Ci złapać lepszy balans. Brzuch napnij, a plecy utrzymaj proste.
  • Rozciąganie mięśni pleców – Połóż się na piłce na plecach i wyciągnij ramiona. Ćwiczenie wykonaj na koniec treningu, pozwoli Ci się zrelaksować.