Czy FITNESS może być męski? Oto jest pytanie…

Wielu mężczyzn z pewnością się zastanawia czy fitness jest przeznaczony również dla nich? Odpowiedź jest jedna – TAK! Każdy facet będzie w stanie znaleźć w fitnessie coś dla siebie! Fitness to doskonała aktywność, dzięki której można zrzucić nadprogramowe kilogramy, wyrzeźbić ciało, czy rozbudować masę mięśniową. To nie tylko ćwiczenia na sali pod okiem trenerem, można ćwiczyć samodzielnie w domu i korzystać z treningów, które są dostępne on line! Być może słowo fitness kojarzy się z kobietami i nigdy nie wydawał się być męską aktywnością, ale z czasem wszystko się zmieniło! Fitness to nie tylko lekka aktywność fizyczna, podczas której troszkę się spocimy. Fitness to niezły wycisk, który może nam dać nieźle w kość!

 

W większości przypadków mężczyźni nie zdają sobie sprawy z tego jakie korzyści może przynieść im fitness. Uważają, że jeśli będą spędzać godziny na siłowni ich mięśnie będą coraz większe, poprzez podnoszenie coraz to większych ciężarów. Ale co z tego, jeśli będą mieli problem z wydolnością, wytrzymałością i ogólna kondycją fizyczną. Mężczyźni w żaden sposób nie powinni się zamykać na jeden typ aktywności, powinni spróbować czegoś innego. Fitness oferuje mnóstwo różnorodnych treningów, które panom na pewno przypadną do gustu!

W fitnessie możemy wyróżnić dwa konkretne typy ćwiczeń:

 • Statyczne – czyli takie, które wzmacniają mięśnie korpusu (np. pilates)
 • Dynamiczne – czyli połączenie treningu interwałowego o wysokiej intensywności z pliometryką (czyli treningiem, który jest nastawiony na poprawę mocy ruchów i szybkości), kalisteniką (czyli treningiem podczas którego wykorzystuje się swój ciężar ciała) i podnoszeniem ciężarów.

Mężczyźni muszą sobie zdać sprawę z tego, że fitness wcale nie jest gorszy od wyciskania sztangi na siłowni, ponieważ nie skupia się jedynie na rozbudowie masy mięśniowej, ale poprawia ogólną sprawność fizyczną.

Korzyści płynące z fitnessu
Aby przekonać mężczyzn do fitnessu należy im przedstawić korzyści, które płyną z jego systematycznego trenowania. Oto kilka z nich:

·       lepsza kondycja fizyczna

·       lepsza postawa i sylwetka

·       lepsza koordynacja ruchowa

·       redukcja tkanki tłuszczowej

·       przyrost masy mięśniowej

·       wzmocnienie mięśni

·       ochrona przed kontuzjami

·       zadbanie o bezpieczeństwo ścięgien i stawów

·       poprawa zdrowia i stanu organizmu

Sądzę, że powyższe zalety fitnessy zdecydowanie przekonają mężczyzn, aby spróbowali nowej aktywności!

Jaką formę fitnessu wybrać?
Fitness oferuje mnóstwo różnego rodzaju treningów. Nie każdy z pewnością przypadnie do gustu mężczyznom, dlatego warto, aby wiedzieli jakie treningu są typowo męskie. Poniżej przedstawiam kilka propozycji:

Body pump

Jest to doskonały trening dla mężczyzn, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią, chcieliby schudnąć i przyzwyczaić swoje ciało do ćwiczeń z obciążeniem. Jest to doskonałe wprowadzenie do treningów siłowych.

Body pump to połączenie ćwiczeń tlenowych z treningiem siłowym przy muzyce. Zaczynają się 10-15 minutową rozgrzewką, a następnie przechodzi się do części głównej, na koniec treningu warto zadbać o rozciągnięcie i wycieszenie ciała. Każdy uczestnik otrzymuje sztangę, na którą należy nałożyć talerze o tej samej wadze. Ciężar można dobrać indywidualnie w zależności od swojego stopnia zaawansowania. Na pierwszych zajęciach można ćwiczyć jedynie z samym gryfem, a z czasem dokładać obciążenie. Sztangi używane na treningu są lżejsze od tradycyjnych. Gryf jest antypoślizgowy, a talerze mają ergonomiczne uchwyty. Podczas trwania treningu można je w łatwy sposób dodawać i odejmować. W trakcie trwania zajęć instruktor dokładnie pokazuje kolejne ćwiczenia. Ćwiczenia są częścią choreografii do której jest dobrana muzyka. Między utworami instruktor robi przerwy, podczas których można się napić wody, zapytać o wskazówki lub o prawidłową technikę. Ćwiczenia angażują wszystkie partie ciała. Można doskonale wyćwiczyć ramiona, mięśnie nóg czy brzucha. Zajęcia body pump nie służą do tego, aby rozbudować intensywne masę mięśniową. Mają na celu poprawić ogólną kondycję i wzmocnić mięśnie.

Poniżej kilka przykładowych ćwiczeń z wykorzystaniem sztangi:

·       przysiady ze sztangą – ćwiczenie angażują mięśnie pośladków i nóg, wpływają głównie na dolną część ciała

·       wyciskanie sztangi w pionie – ćwiczenie angażuje głównie mięśnie naramienne, niektóre mięśnie pleców, zwiększa mobilność i elastyczność barków

·       wyciskanie sztangi leżąc – ćwiczenie angażuje mięśnie piersiowe, wpływa na górną cześć ciała

·       uginanie ramion ze sztangą – ćwiczenie angażuje mięśnie dwugłowe ramienia, wpływa na górną część ciała

·       wyciskanie francuskie – ćwiczenie angażuje tricepsy, wpływa na górną cześć ciała

·       podnoszenie sztangi wzdłuż tułowia – ćwiczenie angażuje mięśnie naramienne, wpływa na górną cześć ciała

·       unoszenie bioder ze sztangą – ćwiczenie angażuje pośladki, wpływa na dolną cześć ciała

·       rolowanie sztangi – ćwiczenie angażuje mięśnie brzucha, wpływa na dolną i górną cześć ciała

Rodzaj i ilość ćwiczeń zależy oczywiście od instruktora. Trening angażuje wszystkie partie ciała, są to ćwiczenia wielostawowe, które dodatkowo poprawiają wytrzymałość mięśni i ukrwienie. Ponadto stymulują układ nerwowy, który przyzwyczaja się do obciążeń i staje się bardziej wytrzymały. Skutkuje to lepszą koordynacją ruchów.

Poniżej przedstawiamy kilka zalet systematycznego uczestnictwa na zajęciach body pump:

·       lepsza kondycja

·       lepsza wytrzymałość

·       spalenie nadmiaru kalorii

·       poprawa nastroju

Należy jednak pamiętać, że trening na początku jest bardzo ciężki. Trzeba słuchać wskazówek instruktora, aby ćwiczenia wykonywać poprawnie. Dodatkowo należy uważać na dobór obciążenia, ponieważ zbyt duży ciężar na początku może przynieść negatywne skutki. Warto z czasem zwiększać ciężar, aby trening był efektywniejszy.

Spinning

Spinning jest jedną z ulubionych i popularnych aktywności. To jazda na rowerze stacjonarnym w rytm muzyki. Trening wpływa pozytywnie na wydolność i jest prowadzony przez instruktora. Podczas treningu zmienia się rytm i pozycje, dzięki czemu trening nie jest monotonny. Dodatkowo trening w grupie motywuje do działania. W ciągu jednego treningu trwającego godzinę można spalić od 360 do 1000 kcl.

Trening składa się z trzech etapów. Pierwszy to rozgrzewka, która jest niezbędna przy każdej aktywności fizycznej. Drugi etap to ćwiczenia właściwe, które polegają na przygotowanej „trasie”, w skład której wchodzą wzgórza i pagórki. To najbardziej aktywni i najdłuższy etap. Trzeci etap to relaks, podczas którego zmniejsza się tempo pracy serca i uspokaja oddech.

Trening wymaga specjalnego roweru stacjonarnego, który nie posiada żadnej elektryki, a wyglądem przypomina rower trekkingowy. Opór reguluje się mechanicznie za pomocą pokrętła. Trening jest doskonały dla wszystkich, którzy chcą zachować szczupłą sylwetkę i wzmocnić wydolność organizmu. Jazda na rowerze nie obciąża stawów.

Poniżej przedstawiamy kilka korzyści jakie przynosi spinning:

·       redukcja tkanki tłuszczowej

·       wzmocnienie wydolności

·       poprawa układu oddechowego i krążenia

·       wzmocnienie mięśni łydek, ud i pośladków

·       wzmocnienie stawów

·       stabilizacja ciśnienia krwi

·       wzmocnienie układu odpornościowego

·       lepsze samopoczucie

Na zajęcia najlepiej ubrać legginsy lub inne obcisłe spodnie. Ważne, aby były dłuższe, aby uda nie ocierały się o siodełko. Do tego najlepiej wybrać wygodny podkoszulek i buty. Przed przystąpieniem do treningu należy sprawdzić, czy rower jest odpowiednio ustawiony. Sprawdzamy wysokość siodełka i kierownicy. Parametry muszą być dopasowane do długości nóg i wzrostu. Jak już usiądziemy na rowerze ważne, aby tułów był nachylony pod kątem 45 stopni do przodu, plecy musza być proste. Dzięki takiej pozycji nie obciążamy mięśni pleców. Jeśli zwiększymy obciążenie w pozycji stojącej to wzmocnimy pracę nóg.

Crossfit

Crossfit to trening siłowo-wytrzymałościowy, który polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń. Trening daje spektakularne efekty, ponieważ ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Polegają na dużej liczbie powtórzeń oraz na wykorzystaniu ciężaru swojego ciała. Mogą to być  ćwiczenia typu wskakiwanie na skrzynię, pajacyki, pompki czy też skoki na skakance. Trening polega na tworzeniu obwodów z ćwiczeń i powtarzaniu ich w określonym czasie. Podczas jednego treningu trwającego godzinę można spalić 1000 kcl. Regularne ćwiczenia dają niesamowite efekty, takie jak ujędrnienie ciała, wyszczuplenie i wzmocnienie mięśni. Crossfit może trenować każdy mężczyzna, który nie ma żadnych zdrowotnych przeciwskazań. Trening kształtuje formę oraz siłę organizmu.

Poniżej przedstawiam główne założenia crossitu jeśli chodzi o osiągi w sprawności, są to:

 • lepsza wydolność krążeniowo-oddechowa,
 • wytrzymałość,
 • siła,
 • gibkość,
 • moc,
 • szybkość,
 • zwinność,
 • równowaga,
 • koordynacja,
 • dokładność.

Dodatkowo systematyczne treningi przynoszą niesamowite efekty, takie jak:

 • redukcja nadprogramowych efektów
 • zwiększenie wydolności organizmu
 • lepsze samopoczucie

Treningi są bardzo urozmaicone, dzięki czemu szybko się nie nudzą. Jeśli prowadzący jest profesjonalistą sprawi, że nie będziesz mógł się doczekać kolejnego treningu. Ćwiczenia rozpoczynają się od krótkiej rozgrzewki około 5 minutowej, następnie przechodzi się do właściwej części treningu.  Całość trwa około 20 minut, ale trening jest bardzo intensywny i wymagający. Rozgrzewka ma na celu przygotować organizm do maksymalnego wysiłku, ma rozruszać stawy, podnieść tętno i rozgrzać mięśnie. Następnie w części wprowadzającej instruktor pokazuje zestaw ćwiczeń, które później wykonuje się na maksymalnym tempie. Ważne, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, aby nie nabawić się kontuzji. Podczas treningu najważniejsza jest dynamika i zwroty akcji. Ćwiczenia są zakończone strechingiem. Jego celem jest rozluźnienie napiętych mięśni i ich regeneracja. Crossfit to jeden z ulubionych aktywności mężczyzn.

Ważne jest, aby ćwiczyć regularnie, ponieważ tylko systematyczność przynosi najlepsze efekty! A  i jeszcze jedno… fitness również jest dla mężczyzn! Bez dwóch zdań! A wy jak myślicie?:D