CZYM JEST STRETCHING? CO NAM DAJE I JAK SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWAĆ?

Stretchnig to jedna z form aktywności, która niestety często jest przez nas pomijana. Nie zapominajmy o tym, że przynosi on wiele korzyści! Stretching jest świetną formą terapii, która pomaga zachować i utrzymać sprawność ruchową, redukuje stres i napięcie mięśniowe. Ponadto poprawia jakość życia i samopoczucie! Czym jest stretching? Jakie przynosi efekty i jak się do niego przygotować? Sprawdźcie!

CZYM JEST STRETCHING?

Stretching to metoda poprawy elastyczności i ułożenia ciała. Polega na wykonywaniu kontrolowanych ruchów, które działają na tkanki mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Stretching poprawia zdolność do poruszania ciałem we wszystkich kierunkach, poprawiając tym samym ogólny zakres ruchu.

Rozciąganie to praktyka polegająca na utrzymywaniu statycznego rozciągnięcia mięśnia wbrew oporowi grawitacji, co zwiększa elastyczność i daje mięśniom czas na adaptację. Wiele osób stosuje rozciąganie jako środek zapobiegawczy lub w celu złagodzenia bolesności mięśni po ćwiczeniach lub uprawianiu sportu.

Rozciąganie jest rodzajem rozgrzewki, stosowanej przed ćwiczeniami w celu zwiększenia elastyczności i zmniejszenia potencjalnych urazów. Istnieje wiele rodzajów rozciągania, które można wykonać i można je sklasyfikować na statyczne, dynamiczne i rotację stawów.

Statyczne rozciąganie lub statyczny skurcz to rodzaj rozciągania, który obciąża mięśnie i stawy. Pomoże on uczynić mięśnie bardziej elastycznymi, a także poprawić mobilność stawów. Statyczne rozciąganie jest dobrym przygotowaniem do dynamicznych ruchów poprzez pomoc w rozwijaniu siły i stabilności w rozciąganych mięśniach i ścięgnach; nie powinno być jednak stosowane jako substytut aktywności fizycznej lub pracy.

Rozciąganie dynamiczne to technika polegająca na rozciąganiu mięśni w czasie, gdy są one już rozciągnięte przez poruszający się staw. Istnieją trzy rodzaje dynamicznego rozciągania: balistyczny, balistyczny dynamiczny i balistyczny z zawieszeniem. Balistyczne dynamiczne rozciąganie polega na szybkim odbijaniu się od podłoża podczas gdy wciskasz w nie ciężarki lub inny opór. Balistyczny jest wykonywany na tej samej maszynie do ćwiczeń, co ćwiczenia cardio w stanie ustalonym; dynamiczne maszyny cardio nie posiadają tej cechy (statyczne). Naprzemienne wykonywanie balistyki i steady state jest przykładem balistyki dynamicznej. Balistyka z zawieszeniem polega na utrzymywaniu ramion wyrzuconych prosto przed siebie i szybkim przesuwaniu ich przez szereg ruchów przy użyciu lekkich oporów. Zazwyczaj ruchy te są zaprojektowane tak, aby można je było wykonywać bez użycia ciężaru; jeśli jednak wykonujesz je bez oporu (np. z użyciem powietrza), to tracisz korzyści z tej techniki, ponieważ nie byłoby zbyt dużego oporu dla ciała do pokonania.

Rozciąganie rotacyjne stawów to rodzaj statycznego rozciągania, które pomaga poprawić elastyczność stawów. Rozciąganie z rotacją stawów polega na poruszaniu stawami w pełnym zakresie ruchu w celu zwiększenia elastyczności, wsparcia więzadeł i zdrowia tkanki łącznej poprzez ukierunkowanie mięśni i ścięgien.

CO NAM DAJE STRETCHING?

Rozciąganie jest ważną częścią każdej rutyny przedtreningowej.

Stretching daje nam:

  • większą elastyczność,
  • zwiększa zakres ruchu i poprawia krążenie
  • Zwiększa elastyczność
  • Zwiększa mobilność
  • poprawia długość mięśni, zwiększając ich rozmiar, a nawet stymulując produkcję naturalnego ludzkiego hormonu wzrostu

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO STRETCHINGU?

Przygotowanie do wykonania rozciągania pomaga uniknąć kontuzji i utrzymać ciało w dobrej kondycji.

Przed wykonaniem stretchingu należy się rozgrzać. Można przez 5 -10 minut truchtać, robić podskoki czy przysiady. Następnie delikatnie rozciągnąć główne grupy mięśniowe.

Aby stretching był właściwie wykonany należy zapoznać się z poprawnością wykonywania ćwiczeń. Każde z ćwiczeń powinno by wykonywane dokładnie, delikatnie i bez pośpiechu. Podczas wykonywania stretchingu należy oddychać spokojnie.

Przed wykonaniem ćwiczeń:

  • Przewietrzcie mieszkanie
  • Przygotujcie butelkę wody i matę do ćwiczeń
  • Można zaopatrzyć się w gumy do ćwiczeń
  • Ubierzcie się wygodnie

W kolejnym artykule skupimy się na przykładowych ćwiczeniach stretchingu.

Może Cię zainteresować:

Trening modelujący – pozwoli Ci uzyskać wymarzoną sylwetkę

Pilates – jakie niesie za sobą korzyści i dla kogo jest przeznaczony

Joga dla początkujących. Od czego zacząć? Kilka cennych wskazówek.