DETOKSYKACJA ORGANIZMU – NA CZYM POLEGA, JAK WYGLĄDA I JAKIE SĄ JEJ EFEKTY!

Każdego dnia nasz organizm jest narażony na działanie toksycznych związków chemicznych, które go zatruwają. Ważne jest to, aby co jakiś czas przeprowadzić kurację oczyszczającą, aby pozbyć się szkodliwych substancji i cieszyć się lepszym zdrowiem.

Największa ilość zanieczyszczeń pochodzi z powietrza, które wdychamy. Powietrze jest naszpikowane spalinami samochodowymi, dymami przemysłowymi czy smogiem. Kolejnym źródłem toksyn jest żywność wysoko przetworzona, fast foody, niemyte warzywa i owoce, czy też gotowe posiłki przemysłowe. Toksyny znajdziemy również w kosmetykach i środkach czystości.

Codziennie jesteśmy narażeni na toksyny, które zalewają nasz organizm, dlatego tak ważna jest częsta detoksykacja.

Na czym polega detoksykacja organizmu?

Właściwie przeprowadzona detoksykacja wpływa korzystanie na samopoczucie, odporność, czy witalność. Dodatkowo niweluje wzdęcia i zaparcia, poprawia stan skór i pozwala utrzymać właściwą wagę ciała.

Aby detoksykacja organizmu była właściwa należy dobrze się do niej przygotować. Zacznij od tego od postawieni sobie celu oraz ułożenia planu działania. Celem może być np. oczyszczenie jelit z zalegających mas kałowych, pozbycie się pasożytów, wyregulowanie flory bakteryjnej czy usunięcie jak największej ilości toksyn.

Jak przygotować się do kuracji oczyszczającej?

Kilka dni przed zaplanowana kuracją ogranicz do minimum albo całkowicie: palenie papierosów, kawę, herbatę, kawę, cukier, alkohol, żywność wysoko przetworzoną, czarną herbatę, fast foody, podroby, czerwone mięso, słodycze i napoje gazowane.

Stopniowo przejdź na dietę warzywno-owocową, pij więcej niegazowanej wody i naparów ziołowych. Takie ograniczenia sprawią, iż proces detoksykacji będzie przebiegał skutecznie. Przygotujcie niezbędne produkty, jadłospis i zróbcie zakupu.

Co spożywać podczas detoksykacji?

Podstawą kuracji oczyszczającej jest zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa, duża ilość płynów i aktywność fizyczna.

Zbilansowana dieta to podstawa procesu oczyszczania. Należy dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych takich jak: białko, tłuszcze, węglowodany, minerały i witaminy. Dieta zapobieganie rozregulowaniu metabolizmu oraz osłabnięciu.  

Jeśli jesteś zwolennikiem głodówki możesz przeprowadzić jednodniową głodówkę wstępną, która powinna być oparta przede wszystkim na przyjmowaniu dużej ilości płynów (wody i świeżo wyciskanych soków z owoców).

Można również zastosować sok z kapusty kiszonej, który poprawia trawienie i wykazuje działanie przeczyszczające. Zaleca się wypić 1/3 szklanki trzy raz dziennie (w pierwszym i drugim dniu wypij szklankę na dwie godziny przed pójściem spać). Pozwoli to oczyścić jelito grubo z mas kałowych.

W czasie detoksykacji należy również spożywać produkty o dużej zawartości błonnika pokarmowego (surowe warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo żytnie, brązowy ryż). Błonnik korzystnie wpływa na pracę jelit i ułatwia przesuwanie treści pokarmowej. Posiłki przyjmujcie co 3-4 godzin, pomiędzy nimi często pijcie wodę lub wodę z dodatkiem cytryny.

W jadłospisie możesz wykorzystać koktajle owocowo-warzywne. Możesz również zastosować zioła wspomagające trawienie, pracę nerek i wątroby, są to między innymi: ostropest plamisty, czarnuszka siewna, babka płesznik, karczoch, mięta, rumianek, pokrzywa, piołun, goździki, spirulina, chlorella czy młody jęczmień.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej! Przemianę materii pobudzają dodatkowo sauna, masaż ciała, czy ciepłe kąpiele.

Efekty kuracji oczyszczającej

Efekty jakich można się spodziewać to:

Utrata nadmiaru wody

Redukcja tkanki tłuszczowej

Odtrucie organizmu

Pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości jak: ból głowy, alergię, senność, obrzęki i zmęczenie

Większa dawka energii

Większa motywacja do działania

Aby rezultaty utrzymywały się jak najdłużej należy przygotować organizm do normalnego trybu życia. Po zakończeniu kuracji na początku spożywaj owoce i warzywa, z każdym dniem włączaj do diety pozostałe produkty spożywcze.

Mogą Cię również zainteresować:

Metabolizm – czym jest i jak można go przyśpieszyć?

Lista 10 produktów, które należy unikać podczas diety

Fit koktajle! 10 przepisów na dietetyczne koktajle