DLA AKTYWNYCH MĘŻCZYZN! SPORTY WODNE, KTÓRE TRZEBA SPRÓBOWAĆ!

Lato za pasem, a co za to idzie długo wyczekiwany urlop! Kobiety w czasie wakacji uwielbiają plażować i wylegiwać się na leżaku z ulubioną książką. Aktywni mężczyźni natomiast szukają ochłody i jakiegoś zajęcia, ponieważ z całodziennym leżakowaniem na słońcu im nie po drodze. Na szczęście Panowie mogą wykorzystać czas i oddać się sportom wodnym! Jeśli się wkręcicie nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać sporty wodne przez cały rok! Wystarczy jedynie odpowiednie ubranie i wyposażenie. Może się okazać, że znajdziecie coś co Was zainteresuje i będziecie czerpać z tego dużo radości. Dzisiejszy artykuł ma na celu przybliżyć Wam jaki pożytek dla zdrowia przynosi uprawianie sportów wodnych, oraz ich najważniejsze zasady i reguły!

Zacznijmy od tego jakie panują reguły podczas uprawiania sportów wodnych!

Powinni o nich pamiętać zarówno amatorzy jak i zaawansowani.

 • Jeśli planujesz wypad nad wodę dowiedz się jak najwięcej na temat akwenu, który chcesz odwiedzić. Warto wiedzieć, czy jest tam bezpiecznie czy czyha na Ciebie jakieś ryzyko!
 • Za każdym razem sprawdzaj swój sprzęt czy łódkę jeśli masz zamiar wyruszyć na wyprawę, to pozwoli Ci wcześniej wychwycić usterkę.
 • Zabezpiecz się w kamizelkę ratunkową!
 • Pamiętaj o zachowania dystansu pomiędzy innymi uczestnikami, których możesz spotkać na wodzie.
 • Jeśli poczujesz zagrożenie i potrzebujesz pomocy zwróć na siebie uwagę.
 • Dbaj o czystość akwenów i żyj w zgodzie z naturą.

Pamiętaj również o poniższych zasadach:

 • Statki oraz łodzie komercyjne mają zawsze pierwszeństwo 
 • Kiedy skręcasz pamiętaj o martwym kącie statków
 • Sporty zależne od wiatru (windsurfing, surfing, żeglarstwo) mają pierwszeństwo przed łodziami z motorami
 • Na wodzie poruszaj się po prawej stronie
 • Jeśli to możliwie wykonuj wszelkie manewry na sterburcie

Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością zapewni bezpieczeństwo na wodzie i ograniczy liczbę wypadków.

Korzyści jakie przynosi uprawienie sportów wodnych to między innymi świetna zabawa i sposób na spędzania czasu, możesz mieć pewność, że Twoje samopoczucie i kondycja znacznie się poprawią, możesz się również zrelaksować a także poczuć odrobinę adrenaliny!

Najpopularniejsze SPORTY WODNE:

PŁYWANIE

Pływanie jest sportem dla każdego, niezależnie od wieku i poziomie wytrenowania. Regularne pływanie przynosi wiele korzyści takie jak:

 • Odciąża stawy i ścięgna
 • Jest to trening równomierny dla wszystkich mięśni ciała
 • Poprawia wytrzymałość i kondycję
 • Wzmacnia układ krążenia

Pływanie jest zdrową aktywności, którą można już praktykować od najmłodszych lat i może przerodzić się w pasję na całe życie. Warto uczyć się pływania od podstaw, najlepiej pod okiem instruktora. Samodzielna nauka pływania może zakończyć się nabraniem złych nawyków, które później ciężko będzie skorygować. Nie dość, że nie będziecie dobrzy technicznie to możecie nabawić się kontuzji. Pływanie w szczególności jest polecane osobom, które zmagają się z problemami kręgosłupa i przeciążonymi stawami.

Rozróżniamy kilka rodzajów stylów pływackich. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Poniżej kilka z nich:

 • Styl klasyczny (żabka) – to jeden z najpopularniejszych stylów pływackich. Style ten wymaga doskonałej koordynacji zarówno rąk ja k i nóg. Jest to styl ciężki do opanowania i nawet 80% osób, które go stosują robią to źle. Podczas pływania żabką ważne jest to, aby równo z wynurzeniem głowy odepchnąć ramiona i nogi na bok. Dłonie powinny zatoczyć łuk, a nogi powinny być ustawione pod kątem prostym w odniesieniu do łydek. W fazie, w której jesteśmy gotowi do kopnięcia nogi muszą być skierowane do wewnątrz. Żabka rozwija mięśnie nóg oraz górne partie ciała.
 • Styl dowolny (kraul) – To tak jak żabka pływanie na brzuchu. Jest to najszybszy styl pływacki. Nogi podczas pływania są wyprostowane, ale za to cały czas są w ruchu. Ręce natomiast przenosimy nad wodą naprzemiennie zagarniając ją pod siebie. Jeśli chodzi o nogi to pracują one już od ud, stopy są skierowane do wewnątrz. Praca nóg powinna być jednostajna, to bardzo ważne. Kraul angażuje do pracy partię mięśni nóg, barków i rąk. To świetny sposób na to, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy. Pływanie kraulem nie rozluźnia mięśnie stawów.
 • Styl grzbietowy – to jeden z najłatwiejszych stylów do opanowania. Pływanie opiera się na leżeniu na plecach, tylko twarz nie jest zanurzona w wodzie. Przy tym stylu pływackim intensywnie pracują nogi, a ręce pracują naprzemiennie. Dłoń powinna być ustawiona w płaskiej pozycji, najpierw z wody wynurza się kciuk, a po wykonanym ruchu mały palec zanurza się jako pierwszy. Styl grzbietowy często poleca się kobietom w ciąży, pomaga rozluźnić plecy i ukoić ból.
 • Styl motylkowy (delfin) – to najbardziej wymagający styl pływacki. Jest przeznaczony dla osób zaawansowanych i profesjonalistów. Ręce i nogi muszą być niezwykle mocne, aby ruchy były wykonane prawidłowo. Ruch, który jest wykonywany w wodzie kojarzy się z ruchem delfina. Styl jest zaliczany do jednych z najszybszych stylów pływackich.
 • Piesek – to zdecydowanie najprostszy styl pływacki, który cieszy się szczególną popularnością wśród dzieci, które dopiero co zaczynają się uczyć pływać. Wystarczy położyć się brzuchu do dołu i poruszać rękami w górę i w dół, a nogami naprzemiennie tak jakbyśmy wykonywali ruch nożycowy.

NURKOWANIE I SNORKELING

Ten rodzaj aktywności wodnej umożliwia odkrywanie podwodnego świata. Jeśli decydujesz się na snorkeling to pozostajesz bliżej powierzchni wody, nurkowanie natomiast pomaga badać głębiny.

Regularne zanurzanie się pod wodę przynosi wiele korzyści dla zdrowia takich jak:

 • Poprawa wytrzymałości i zdolności koncentracji
 • Wzmocnienie mięśni nóg
 • Poprawienie funkcjonowania układu krwionośnego

Snorkeling to nurkowanie z fajką, które polega na pływaniu w masce, fajce i płetwach. Unosimy się na powierzchni wody skąd obserwujemy podwodne życie. Do tego rodzaju aktywności nie trzeba mieć żadnych specjalnych uprawnień. Wystarczy zanurzyć głowę pod wodę i podziwiać podwodny świat. Za pomocą fajki, którą masz w ustach oddychasz. Aby uprawiać snorkeling nie trzeba być profesjonalnym pływakiem, ponieważ wystarczy jedynie wejść do wody i zanurzyć twarz.

Podstawowy zestaw do snorkelingu to wydatek ok. 200 do 300 pln. Jest to aktywność wskazana dla każdego 🙂 Doskonałym miejscem do snurkowania jest Morze Czerwone w Egipcie. Istnieją tam niesamowite rafy koralowe, które są dostępne z hotelowych pomostów. Pływając na powierzchni warto ubrać koszulkę i zabezpieczyć się filtrem UV. Jeśli chcesz wejść dalej do wody, a nie umiesz pływać wypożycz kamizelkę do snorkelingu.

Jeśli chodzi o nurkowane to staje się bardzo popularne i jest przyjemnym i dość prostym sportem. Jednak, aby nurkować musisz posiadać odpowiednie umiejętności oraz zasób wiedzy. Proponuje wybrać się na kurs nurkowania, na którym wszystkiego się dowiesz! Większość z nich zrobisz nawet w jeden weekend, natomiast stopień podstawowy trwa od 4 do 5 dni. Intro naukowe trwa od 2 do 3 godzin. Aby nurkować należy przepłynąć minimum 200m na powierzchni i 15 m pod wodą. To są wymogi, które daje startowo większa część federacji nurkowych.

KAJAK

Kajakarstwo możesz uprawiać jak tylko lubisz. Może preferujesz relaksujące wycieczki po spokojnym jeziorze, a może wolisz spływ rwącą wodą? Wybór należy do Ciebie 🙂

Aktywność przynosi wiele korzyści takich jak:

 • Wzmocnienie mięśni
 • Poprawa wytrzymałości i wydolności
 • Poprawa koordynacji

Na polskich rzekach często spotykamy się z kajakami polietylenowymi, które są zwinne i wytrzymałe. Jeśli planujecie wyprawę w towarzystwie warto skorzystać z kajaku dla początkujących. Kajak jest stabilniejszy i ma większą pojemność.

STAND UP PADDLING

Jest to jedna z nowych form spędzania wolnego czasu, która jest dostępna dla wszystkich niezależnie od wieku. Stand up paddling to w skrócie SUP, jest to poprostu deska z wiosłem. Jest to doskonały sport dla osób, które uprawiają pilates, jogę czy gimnastykę, ponieważ mogą poprawić równowagę stojąc na desce.

Stand up paddling przynosi korzyści takie jak:

 • Jest to znakomity trening mięśni głębokich
 • Poprawa równowagi
 • Poprawa wytrzymałości i wydolności

Aby zacząć uprawiać SUP należy dobrać właściwą deskę, źle dobrany sprzęt szybko Was zniechęci, ponieważ nie będziecie mogli utrzymać równowagi. Im deska szersza tym będzie Wam łatwiej rozpocząć pływanie. Mniejsze są zwrotniejsze, ale na nie zdecyduj się jak już opanujesz szerszą 🙂 Pamiętaj również o prawidłowej postawie, stopy trzymaj równolegle i na szerokości ramion. Dłonie na wiośle trzymaj na wysokości ramion, następnie zanurz łopatkę wiosła całe w wodzie i wykonaj długi ruch. Aby płynąć prosto musisz zmieniać systematycznie stronę wiosłowania. Wiosłuj kilka razy z jednej strony i zmień na drugą. Pamiętaj również o założeniu kamizelki wypornościowej.

SURFING, KITESERFING, WINDSURFING

Sunięcie deską po falach jest niesamowicie widowiskowe! Jednocześnie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Dla entuzjastów wrażeń polecam w szczególności kite- i windsurfing.

Jakich możemy oczekiwać korzyści:

 • Lepsza kondycja
 • Trening koordynacji, refleksu i koncentracji
 • Wzmacnia napięcie mięśni ciała

Surfing nie posiada ani wioseł ani żagla, to tylko deska, która jest napędzana ruchem własnych ramion oraz siły nośnej fali, na której stajemy i zjeżdżamy z niej tuż przed jej załamaniem. Jeśli jesteś początkujących to wskazane jest to, aby fale były regularne. Jest to duże ułatwienie.

Windsurfing tutaj warto zacząć od znalezienia dobrej szkółki, ponieważ pierwsze kroki najlepiej stawiać z instruktorem. Można się uczyć samemu, ale to grozi złymi nawykami, które jednak wolelibyście omijać szerokim łukiem. Instruktor doskonale Ci wytłumaczy zasady, pokaże jak prawidłowo pływać i jakie panuje prawo na wodzie 🙂

Kitesurfing to hybryda sportu wodnego i powietrznego. Oprócz deski i baru z linkami posiada również pędnik czyli latawiec. Kaite jest zdecydowanie łatwiejszy dla osób, które już uprawiały wcześniej windsurfing. Jest to ekscytujący sport i nie jest zależny od motorówki, czy wyciągu.

NARTY WODNE I WAKEBOARDING

Jeśli jesteś fanem prędkości to narty wodne oraz wakeboarding będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem! W obu przypadkach jesteście ciągnięci na desce albo nartach dzięki lince, która jest do nich przymocowania.

To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, który przynosi wiele korzyści:

 • Wzmacnia mięśnie całego ciała
 • Poprawia koordynację
 • Poprawia zmysł równowagi

W nartach wodnych najtrudniejsze jest opanowanie wchodzenia do wody z założonymi nartami. Ważne, aby czubki nart pozostawały ponad wodą. Po wejściu do wody należy złapać linę, która jest przymocowana do motorówki. Następnie należy utrzymać właściwą pozycję ciała. Ramiona powinny być rozluźnione i szeroko rozłożone, aby nieco zmniejszyć napięcie mięśniowe. Podczas przenoszenia ciężaru ciała skręcamy. Jeśli chodzi o sprzęt to jest on zróżnicowany w zależności od tego, czy będziemy ten sport uprawiać profesjonalnie czy tylko dla rozrywki.

Wakeboarding natomiast łączy ze sobą elementu snowboardu, surfingu i nart wodnych. Do uprawiania sportu potrzebujemy specjalnej deski do wakeboardingu, na której stoimy. Trzymamy się drążka, który jest przyczepiony do motorówki lub wyciągu. Aktywność polega na ślizganiu się na desce po wodzie. Aby zdobyć podstawy wystarczy jeden dzień nauki.

ŻEGLARSTWO

Żeglarstwo to świetny przykład aktywności i spędzania wolnego czasu. Osoby początkujące mogą zacząć przygodę z żeglowaniem, albo poprzez zapisanie się na kurs i zdobycie patentu. To bardzo dobra alternatywa, ponieważ nabędziecie wiedzy i umiejętności praktycznej. Minusem może okazać się koszt takiego kursu. Inną alternatywą jest pływanie z kimś kto już taki patent posiada.

Jesli jednak wolicie miejskie sporty to może Was zaciekawić ten post