DOMOWE SPOSOBY NA GĘSTE I WZMOCNIONE BRWI!

Zarówno brwi jak i rzęsy tworzą oprawę oczu. O rzęsach już pisałam we wcześniejszym artykule o tym jak domowymi sposobami zadbać o piękne i długie rzęsy, dlatego chciałabym się teraz skupić na brwiach 😊 Ich sposób regulacji oraz kształt jest oczywiście kwestią indywidualną. Natomiast na stan i wygląd brwi wpływa wiele czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Warto zadbać o brwi, aby zawsze prezentowały się zjawiskowo. Poniżej zdradzę Wam kilka domowych sposobów, które z pewnością się sprawdzą!

 

Co to są brwi?

Brwi to jeden z wytworów rogowych naskórka, które również są nazywane przydatkami skóry.

Włosy są zbudowane z części wolnej ( łodyga włosa) i części tkwiącej w skórze podskórnej i właściwej (korzeń włosa).Cebulka włosa ma bardzo ważną funkcję, ponieważ dzięki niej krew przepływa do mieszka włosowego, dzięki czemu włos jest zaopatrywany we wszelkie substancje potrzebne do jego wzrostu. Za wzrost i tworzenie włosów odpowiadają komórki cebulki – macierz włosa.

Cykl wzrostu włosa:

Anagen ( komórki macierzy ulegają podziałom)

Katagen (wzrost włosa zostaje zahamowany

Telogen (jest to okres, w którym włos odpoczywa)

Cykl życia włosa w przypadku brwi wynosi kilka miesięcy. Za barwę brwi odpowiada niskie stężenie melaniny – w przypadku jasnych brwi i wysokie stężenie melaniny – w przypadku ciemnych brwi.

Co osłabia brwi?

Czynniki zewnętrzne:

 • Uboga dieta
 • Długotrwały stres
 • Zbyt częste woskowanie i regulowanie brwi
 • Peelingu do twarzy
 • Zabiegi na twarz, które są oparte na alkoholu (toniki do twarzy, żele)
 • Kremowanie twarzy (najlepiej unikać kremowania łuku brwiowego)
 • Spożywanie alkoholu
 • Palenie papierosów

czynniki wewnętrzne:

 • Niedobór żelaza
 • Niedobór witaminy A
 • Niedobór biotyny
 • Niedobór cynku
 • Mocne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie
 • Niektóre choroby: łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry AZS, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i kontaktowe, choroby tarczycy czy nowotwory i leczenie onkologiczne.

Co zrobić, żeby brwi były mocniejsze?

Rynek oferuje wiele produktów kosmetycznych w formie odżywek do brwi. Często, aby ich efektywność była najlepsza powinno się je stosować codziennie przez kilka tygodni/miesięcy. Można wyróżnić preparaty, które zawierają w sobie substancje lecznicze np. bimatoprost, którego działanie wydłuża wzrost włosa przez co nie wypada. Na rynku mamy również szeroki wachlarz produktów naturalnych, opartych oczywiście na składnikach pochodzenia naturalnego np. olejki, które w swoim składzie posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz preparatów gotowych, które można kupić w sklepie można się pokusić o przygotowanie domowych środków, które doskonale zadbają o kondycję brwi.

NATURALNE I DOMOWE SPOSOBY NA WZMOCNIENIE BRWI

Nieregulowanie brwi

Aby wzmocnić i zagęścić brwi musisz zaprzestać ich regulacji. Każde wyrywanie włosków i ciągłe powtarzanie tego czynu osłabia cebulki co w konsekwencji prowadzi do tego, że włosy przestają rosnąć.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Aby brwi były gęste i mocne trzeba im dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, dlatego rak ważna jest zdrowa dieta. O zdrowym odżywianiu możecie poczytać w artykule fit odżywianie. Dieta powinna być bogata w witaminy, minerały i aminokwasy.

Olejek migdałowy

Olejek jest bogaty w witaminy, które zmiękczają i odżywiają skórę. Warto nakładać go na brwi raz dziennie za pomocą np. patyczka higienicznego lub nieużywanej i oczyszczonej szczoteczki do rzęs.

Olejek rycynowy

Jedną z właściwości olejku rycynowego jest przyciemnienie i wzmocnienie brwi. Efekt będzie widoczny już po dwóch tygodniach. Nakładamy go podobnie jak olejek migdałowy.

Olejek arganowy

Olejek jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Stymuluje porost włosów i odżywia skórę.

Oliwa

Olej z oliwek, posiada wiele cennych właściwości odżywczych. W kosmetologii jest stosowany jako środek odżywczy jak i zmiękczający. Nakładamy na brwi w taki sposób jak olejki.

Kozieradka

Zmielone nasiona kozieradki to doskonały składnik do przygotowania maseczki do brwi. Wystarczy zmieszać zmielona nasiona kozieradki z dowolnym olejkiem wymienionym powyżej. Maseczkę nakładamy na brwi na około 15 minut, następnie zmywamy. Do zmycia można użyć mydła, omijajcie jedynie okolice oczu. Nasiona kozieradki są źródłem witaminy A, B, C, kwasu foliowego i innych odżywczych składników.

Stosowanie kapsułek z witaminą A i E

Aby wzmocnić brwi można wcierać w nie olejowe kapsułki z witaminą A i E, które bez problemu dostaniecie w aptece. Kuracja powinna być powtarzana raz dziennie przez około 3 tygodnie. Po tym czasie można zauważyć spektakularne efekty.

Szczotkowanie

Warto codziennie szczotkować brwi, aby wzmocnić i ujarzmić włoski. Brwi należy szczotkować delikatnie, kilka razy, w kierunku od nosa do skroni.

Masowanie

Wiele kobiet w celu poprawy kondycji brwi stosuje regularny masaż tzw. włosów szczeciniastych, z których zbudowane są łuki brwiowe. Wystarczy poświęcić kilka minut przed snem na masowanie brwi miękką szczoteczko np. do zębów. Trzeba robić to delikatnie, a nie intensywnie, aby nie uszkodzić struktury włosa. Włoski zaczną szybciej rosnąć. Zabieg ten poprawia krążenie krwi i dotlenia mieszki włosowe.

Więcej o pielęgnacji i naturalnych kosmetykach można przeczytać w zakładce NATURALNE KOSMETYKI.                                                                                     Zapraszam do lektury 😊