DOMOWE SPOSOBY NA POPARZENIA SŁONECZNE, KTÓRE WARTO ZNAĆ!

Ostatni post został poświęcony bezpiecznemu opalaniu. Ten natomiast chciałabym zadedykować tym, którym nie udało się zastosować do moich rad i niestety cierpią z powodu oparzeń słonecznych. Dolegliwość jest konsekwencją nierozsądnego opalania się i spędzania zbyt długiego czasu na słońcu. Pierwsze symptomy oparzenia słonecznego objawiają się już po kilku godzinach od wystawienia się na słońce. Oparzenie słoneczne najczęściej rozwija się na dekolcie, ramionach, twarzy, dolnej części brzucha oraz wewnętrznej części ud. Bardzo ważne jest to, aby rozsądnie podchodzić do czasu, który chcemy spędzić na słońcu. Możemy się na nim bardzo dobrze czuć, jednak po pewnym czasie możemy poczuć się znacznie gorzej. Warto wtedy skorzystać z poniższych wskazówek, które pomogą Wam zniwelować objawy oparzeń słonecznych.

Wyróżniamy trzy stopnie oparzeń słonecznych:

  • Pierwszy stopień występuje najczęściej na zewnętrznej warstwie skóry, pojawia się zaczerwienienie i ból w podrażnionych miejscach ciała. Na szczęście dolegliwość ustępuje po kilku dniach.
  • Drugi stopień jest poważniejszy, obejmuje on skórę właściwą i naskórek. Na skórze zaczynają pojawiać się pęcherze i obrzęki. Dolegliwość utrzymuje się dłużej, nawet kilka tygodni. Często oparzenie drugiego stopnia pojawiają się przy pierwszym dłuższym kontakcie ze słońcem i zazwyczaj dotyka miejsca na ciele, które są przez większość czasu zakryte np. brzuch. Warto przy takim poparzeniu skorzystać z porady lekarza, który będzie mógł przepisać odpowiednie preparaty łagodzące i gojące
  • Trzeci stopień dotyczy zarówno naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej i nerwów. Osoba z takim poparzeniem ma wrażenie, że jej skóra jest martwa i nie wykazuje reakcji na dotyk. Jest to spowodowane uszkodzeniem receptorów czuciowych. Oparzenie występuje bardzo rzadko, jednak w tym przypadku konsultacja z lekarzem jest niezbędna! Leczenie może potrwać kilkanaście tygodni.

NATURALNE SPOSOBY NA POPARZENIA SŁONECZNE

Jeśli nie stosujemy odpowiednych preparatów do opalania często dochodzi do poparzenia słonecznego. Pierwsze objawy poparzenia to oczywiście pieczenie i zaczerwienienie. Jeśli zauważycie te objawy zacznijcie od razu działać! Na początku zejdźcie ze słońca i schowajcie się w cieniu!

Łagodne poparzenia słoneczne bez problemu można leczyć samemu. Poparzone miejsce należy schłodzić jak najszybciej. Można zmoczyć ręcznik zimną wodą i przyłożyć na podrażnione miejsce na skórze. Chłód zredukuje zaczerwienie i uśmierzy ból. Można również skorzystać z preparatów po opalaniu, które w swoim składzie posiadają alantoinę i mentol. Posiadają właściwości nawilżające, natłuszczające, chłodzące i regenerujące. Można również sięgnąć po produkty z kwasem hialuronowym, które poprawiają nawilżenie naskórka. Warto również suplementować witaminę C i E.

DOMOWE SPOSOBY NA OPARZENIE SŁONECZNE

Naturalne metody znacznie przyśpieszą procesy regeneracyjne skóry poparzonej od słońca. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie soku z wyciśniętego aloesu. Aloes wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Na oparzenia skuteczna będzie również kąpiel w occie jabłkowym, która zahamuje infekcje. Kąpiel powinna trwać do 15 minut, do wody należy wlać około 1 do 2 filiżanek octu jabłkowego. Inną metoda jest zastosowanie owsianki. Płatki owsiane zmniejszają opuchliznę, łagodzą ból i działają przeciwzapalnie. Moczymy płatki, a następnie okładamy nimi poparzoną skórę. Na poparzenie sprawdzi się również zimny kefir, maślanka czy też jogurt. Wyciągają one z ciała wysoką temperaturę, nawilżają skórę, przywracają właściwe pH, oraz chronią przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów. Można również okładać skórę schłodzonymi plasterkami ogórków lub pomidorów, które wyciągają ciepło z poparzonego miejsca. Na poparzenia sprawdzi się również okład z kwasu borowego i nagietka, który eliminuje stany zapalne.

Poniżej skrót pierwszej pomocy na oparzenia słoneczne:

Chłodny prysznic

Kefir, jogurt lub maślanka

Miód

Kurkuma

Aloes

Olejek z mięty pieprzowej

Ogórek, pomidor

Ocet

Kąpiel z mąki owsianej

Białko jajek

Puree ziemniaczane

Domowe sposoby na oparzenia zdecydowanie mogą pomóc równie dobrze jak specjalistyczne preparaty dostępne w aptece. Możecie mieć pewność, że odczujecie ulgę!

O skórę należy dbać i polecam stosować naturalne produkty, które są w pełni bezpiecznie i nie powodują żadnych niepożądanych skutków ubocznych. O naturalnych kosmetykach możecie przeczytać w zakładce NATURALNE KOSMETYKI.