JAK BEZPIECZNIE SIĘ OPALAĆ? 10 CENNYCH RAD, KTÓRE Z PEWNOŚCIĄ PRZYDADZĄ SIĘ PODCZAS PLAŻOWANIA!

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął! Pogoda sprzyja, słońce świeci, temperatury rosną! A co za tym idzie… spędzamy coraz więcej czasu na zewnętrz i nad wodą. Korzystamy z promieni słonecznych i intensywnie zaczynamy się opalać. Jednak musimy mieć z tyłu głowy to, że opalanie nie zawsze jest bezpieczne i trzeba to robić odpowiedzialnie! Jeśli zlekceważymy słońce możemy oczekiwać nieprzyjemnych i poważnych konsekwencji takich jak: oparzenia, zwiększenie ryzyka wystąpienia raka skóry, czy też szybsze starzenie się skóry. Jeśli planujemy się wygrzewać na słońcu i opalać róbmy to bezpiecznie!

Zanim przejdę do rad na temat bezpiecznego opalania poznajmy kilka cennych informacji takich jak:

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • UVA – czyli promieniowanie długofalowe, zwykle nie powoduje oparzeń i zaczerwień skóry. Większość promieniowania UV, które uderza w ziemię jest tego typu (90 do 99%). UVA może wnikać do głębszych warstw skóry i odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry. Dodatkowo uszkadza główne komórki skóry i może stymulować raka skóry. UVA występuje z podobną intensywnością od poranka do wieczora i nie powstrzyma go ani chmura czy też szkło.
  • UVB – to średniej fali promieniowanie, które powoduje zwykle przewlekłe i ostre uszkodzenia skóry, a dokładnie zaczerwienienia, pieczenie i pęcherze. W większej część ten rodzaj promieniowania jest wchłaniany przez warstwę ozonową. Na ziemię trafia od 1 do 10% promieniowania UVB. Odgrywa szczególną rolę w rozwoju raka skóry. Najsilniejsze promieniowanie UVB występuje na wysokościach, oraz na powierzchni, która odbija światło (śnieg, lód).
  • UVC – promieniowanie krótkofalowe, które ma rakotwórczy wpływ na organizm. Na szczęście nie spada na powierzchnię ziemi, ponieważ chroni ją warstwa ozonowa.

Czy promieniowanie UV ma korzystny wpływ na ludzki organizm?

Tak, pomaga tworzyć witaminę D, wspomaga odkładanie i wchłanianie wapnia, oraz fosforu, które są niezbędnymi składnikami przy budowie kości. Witamina D dodatkowo wpływa korzystanie na układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Aby organizm był wypełniony odpowiednią dawką witaminy D wystarczy pozostać na słońcu prze co najmniej 15 minut dziennie. Można ją również uzupełnić biorąc właściwe suplementy/tabletki. Jeśli planujemy pozostać na słońcu dłużej niż 15 minut należy odpowiednio się zabezpieczyć, ponieważ zwiększamy ryzyko powstania raka skóry oraz przyśpieszamy proces starzenia się skóry. Niezbędne do ochrony są kremy do opalania z filtrami UV.

Jakie mamy rodzaje filtrów UV?

Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV:

Chemiczne – czyli organiczne

W swoim składzie zawiera chemikalia takie jak oktisalan, oktinoksa i awobenzon. Ten rodzaj filtra pochłania promienie UV i przemienia je w ciepło. Należy go nakładać co najmniej 20 minut wcześniej zanim wyjdziemy na słońce, ponieważ po tym czasie dopiero zaczyna działać i chroni skórę przed promieniowaniem UV. Niektóre filtry chemiczne zaburzają gospodarkę hormonalną. Ich zaletą jest to, ze łatwo się rozprowadzają, można je stosować pod makijaż, dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy.

Mineralne – czyli nieorganiczne

Ich zadaniem jest działanie na powierzchni skóry, gdzie odbijają promieniowanie UV. Sprawdzi się zdecydowanie u osób o cerze wrażliwej, nawilża skórę, chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Działa natychmiast po aplikacji, nie zatyka porów i ma długi okres trwałości. Jego wadą jest to, że jest tłusty i bieli skórę. Słabiej chroni przed promieniowaniem UVA. Jednak jest dla bezpieczniejszy dla naszego organizmu jak i środowiska.

Warto wiedzieć, że kremy z filtrem chemicznym zakłócają równowagę hormonalną, uwalniają wolne rodniki oraz uszkadzają DNA, mogą powodować raka, posiadają alergenty, które mogą podrażnić skórę, niszczą rafy koralowe i zanieczyszczają wodę. Dodatkowo zagrażają organizmom wodnym i zwierzętom. Dbajmy o siebie i przyrodę! Wybierajmy filtry mineralne!

10 CENNYCH RAD BEZPIECZNEGO OPALANIA!

Chroń głowę i oczy

Nigdy nie zapominaj o nakryciu głowy, oraz okularach przeciwsłonecznych, które powinny posiadać odpowiedni filtr UV. Zabezpiecz również usta pomadką ochronną.

Unikaj słońca w godzinach od 11:00 do 15:00

W tych godzinach promieniowanie UV jest najmocniejsze, dlatego lepiej wyjść na słońce, albo wcześniej rano, albo późnym popołudniem

Stosuj kremy do opalania z filtrami UV

Wybierając kremy do opalania kieruj się tym, aby chroniły zarówno przed promieniowaniem UVB, które są oznaczone jako SPF jak i promieniowaniem UVA, które są oznaczone gwiazdkami.

Nakładaj krem do opalania co 3 – 4 godziny

Zaleca się nakładać powtórnie krem co 3 – 4 godziny, niezależnie od tego, że jest wodoodporny. Nie marnujcie kremów! Ważna jest, aby ochrona była skuteczna!

W cieniu skóra również się opala

Filtr stosuj również w pochmurne dni, ponieważ 90% promieniowania UV przenika przez chmury. Jeśli wybierasz się w góry zastosuj krem z filtrem nawet z faktorem SFP50.

Rób przerwy podczas opalania

Aby opalanie było bezpieczne i zdrowe należy robić przerwy. Wielogodzinne przebywanie na słońcu może przynieść poważne konsekwencje takie jak poparzenia, czy zaczerwienienia mimo nakładania kremów z filtrem. Promieniowanie i tak po pewnym czasie dotrze do skóry.

Nawadniaj się!

Podczas upałów bardzo ważne jest nawadnianie. Słońce sprzyja utracie wody z organizmu, dlatego zaleca się częste spożywanie wody.

Pamiętaj o zabezpieczeniu wrażliwych miejsc na promieniowanie

Zabezpiecz odpowiednio skórę głowy, karku, uszu, twarzy, pleców, dekoltu i podbicia stóp. Te miejsca są w szczególności narażone na promieniowanie UV. Jeśli posiadasz jakiekolwiek znamię zabezpiecz je odpowiednio.

Używaj kosmetyków po opalaniu

Po opalaniu weź prysznic, dokładnie zmyj resztki kosmetyku do opalania i nałóż balsam po opalaniu. Taki balsam przyniesie ulgę, nawilży ciało, zregeneruje naskórek i załagodzi podrażnienia.

Opalanie a lekarstwa to nie zawsze dobre połączenie

Jeśli zażywasz na stałe jakieś lekarstwa skonsultuj z nim to, czy możesz się opalać. Niektóre leki zwiększają wrażliwość skóry na słońce, co może prowadzić do podrażnień.

Opalanie bywa bardzo przyjemne, w szczególności jeśli jesteśmy na urlopie to ciężko nie ulec pokusie. Pamiętaj jednak, że niewłaściwe opalanie może przynieść poważne konsekwencje. Dbaj o siebie i o swoją skórę każdego dnia!

Jeśli jesteś zainteresowana naturalnymi kosmetykami i chciałabyś się o nich dowiedzieć czegoś więcej zajrzyj do zakładki NATURALNE KOSMETYKI dowiesz się z niej jakie są wady i zalety kosmetyków naturalnych, jak dbać o codzienną pielęgnację twarzy i o wiele innych ciekawych sprawach.