JAK NIE PRZYTYĆ W WAKACJE? CZY TO MOŻLIWE? PEWNIE, ŻE TAK!

URLOP! Czekamy na niego cały rok! Jest to czas kiedy możemy odpocząć, zrelaksować się i często pofolgować. Część z nas wybiera się na urlop na all inclusive do ciepłych krajów, część wybiera piesze, górskie wycieczki, inni biwakowanie itd. Jednak powrót z wakacji może w każdym przypadku objawić się jednym – nadprogramowymi kilogramami. Czas wolny sprzyja jedzeniu, często nie mamy możliwości przygotowywać własnych posiłków, albo po prostu odpuszczamy, ponieważ chcemy ten czas spędzić zupełnie inaczej niż w kuchni J Ja to rozumem! Urlop jest od tego, żeby maksymalnie się zrelaksować! Można sobie odpuścić! Jednak jak to zrobić, aby po powrocie nie mieć wyrzutów sumienia?

Jeśli wybieramy wakacje all inclusive…

Bardzo dużo osób decyduje się na urlop z pełnym wyżywieniem. Oczywiście nie ma w tym nic złego. W cenie mamy zarówno napoje jak i posiłki. Pokusa jest spora! Ciężko przejść obojętnie obok syto zastawionych stołów, restauracji i kawiarni. Nie tylko widok jest piękny, ale również zapach nas przyciąga. Oczy jadłyby dosłownie wszystko! Zaczynamy od mniejszych porcji, a z dnia na dzień dokładamy łyżkę więcej. W tym przypadku należy racjonalnie podejść do tematu! Do picia zawsze wybieraj wodę! Unikaj słodkich, kolorowych napojów, ponieważ zawierają duże ilość cukru i nie są w stanie zaspokoić naszego pragnienia. Jeśli chodzi o posiłki zjadaj tyle ile jesz zwykle na co dzień. Nie nakładaj góry jedzenia na talerz tylko dlatego, że jest zapłacone.  Jedz dużo warzyw i sałatek. Unikaj frytek i białego pieczywa. Zamiast słodkiego deseru wybierz owoc. Owoce w ciepłych krajach smakują zupełnie inaczej, dzięki czemu będziesz się delektować smakiem. Oczywiści jeśli masz szansę spróbować lokalnych dań to spróbuj! Ciesz się smakiem! A co z alkoholem? Zamiast drinków wybierz lampkę wina 🙂

Spędzajcie czas aktywnie

Nie spędzaj całego dnia na leżaku. Spaceruj i zwiedzaj. Urlop często kojarzy się z błogim lenistwem i to jest oki, ale pod warunkiem, że się nie objadasz w między czasie. Jeśli jednak jesteś w ciekawym miejscu warto je zobaczyć. Przespaceruj się brzegiem plaży, zwiedź miasteczko, lokalny targ, albo uprawiaj sporty wodne. Może to jedyna opcja, żeby to zrobić właśnie w tym miejscu. Możesz sobie ustalić, że możesz zjeść gofra pod warunkiem, że po niego pójdziesz 🙂

Lokalne przysmaki

Wakacje to również poznawanie lokalnej kuchni. Oczywiści próbuj! Jednak rób to z głową. Najlepiej wcześniej sprawdzić jakie przysmaki są warte spróbowania. Możesz zamawiać jedną porcję z kimś na pół. Degustuj, a nie objadaj się 🙂

Nie pomijaj posiłków

Jeśli chcesz zachować zbilansowaną i zdrową dietę nie pomijaj posiłków. Jeśli będziesz to robić zaczniesz podjadać to co masz akurat pod ręką. Jeśli nie masz możliwość zjeść normalnego posiłku, bo jesteś na wycieczce zjedz owoc zamiast fast fooda.

Jedz sałatki

Sałatki są lekką i świeżą opcją, jeśli nie chcemy przytyć latem. Możesz w niej łączyć ze zdrowymi składnikami odżywczymi. Sałatki to nie tylko warzywa, ale możesz do niej dodać owoce, rośliny strączkowe, ryby czy mięso. Jeśli jesteś na biwaku możesz wypróbowac fit przepisy na grilla.

Owoce – jedz je z umiarem!

Owoce mimo tego, ze dostarczają nam dużej ilości witamin i błonnika posiadają w swoim składzie również cukier. W wakacje częściej sięgaj po arbuzy, melony, brzoskwinie lub nektarynki, które zawierają wiele cennych składników odżywczych i duże ilość wody, dzięki czemu może zaspokoić swoje pragnienie.

Zdrowe przekąski

Wybieraj zdrowe przekąski latem, możesz wykorzystać przepisy na dietetyczne koktajle. Zamiast frytek i lodów wybieraj owoce morze.

W brew pozorom najtrudniej jest nam wrócić z wakacji i zmierzyć się z rzeczywistością! Jeśli nie będziesz ograniczać jedzenia w czasie urlopu i nie będziesz wykazywać żadnej aktywności fizycznej powrót okaże się jeszcze bardziej trudny! Ciężko będzie wrócić do codziennych obowiązków, diety i treningów. Staraj się na wakacjach hamować swój apetyt i aktywnie spędzać czas, dzięki czemu po powrocie jak staniesz na wagę będzie rozpierać Cię duma!