JAK ZIMĄ ZADBAĆ O WŁOSY? KILKA CENNYCH WSKAZÓWEK, Z KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ!

Zadbaj o włosy szczególnie zimą. Jest to bardzo ważne, aby nie pojawiły się z nimi problemy, których dotychczas nie było. Zimą włosy często zaczynają się przetłuszczać, elektryzować, tracą objętość i pojawia się łupież. Problemy następują niezależnie od tego, czy chodzisz z gołą głową, czy nosisz czapkę. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą odpowiednio zadbać o włosy zimą. Warto się z nimi zapoznać!

Niskie temperatury nie szkodzą w zasadzie włosom, jednak mają duży wpływa na skórę głowy. Chłód sprawa, iż gruczoły łojowe wolniej pracują, przez co włosy są pozbawione naturalnej warstwy ochronnej – warstewki tłuszczu. Włosy stają się słabsze i znacznie więcej ich wypada. Dzieje się tak, ponieważ naczynka krwionośne się zwężają, co za tym idzie do mieszków włosowatych dociera znaczne mniej składników odżywczych.

Chodząc bez czapki zimą narażamy się również na przeziębienia, zapalanie zatok, uszy i inne dolegliwości. Warto nosić czapę zimą, włosy sobie poradzą, natomiast pamiętaj o swoim zdrowiu przede wszystkim!

PIELĘGNACJA WŁOSÓW PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ I ELEKTRYZUJĄCYCH SIĘ

Pod czapką skóra się przegrzewa, a gruczoły łojowe zaczynają pracować intensywnie. Sprawia to, iż włosy się przetłuszczają. Jeśli się przetłuszczają myj je częściej, wtedy kiedy tego po prostu potrzebują. Warto zastosować szampon do delikatnych włosów albo przetłuszczających się. Kosmetyk nawilży skórę głowy, dodatkowo nie przesuszy jej i nie spowoduje zwiększenia wydzielania łoju. Wybieraj odżywki i balsamy o lekkiej konsystencji. Można dodatkowo na zakończenie włosy polać chłodną woda, dzięki czemu gruczoły łojowe zostaną ostudzone, a włosy będą wyglądały dłużej na świeże.

Włosy elektryzują się, ponieważ pocierają się sztuczne włókna – czapki, szaliki. Podczas pocierania wytwarza się duże ilości naładowanych cząsteczek ujemnych, które odpychają się od siebie. Włosy suche i zniszczone są bardziej podatne na stroszenie i elektryzowanie się. Aby poprawić ich kondycję możesz zastosować poniższe wskazówki:

Po każdym umyciu zastosuj odżywkę z zimowej serii. Odżywka powinna zawierać składniki antystatyczne. Możesz również zastosować preparaty z jedwabiem, nawilżających i wygładzających powierzchnię włosów.

Raz w tygodniu nałóż maskę, która nawilży skórę, odżywki cebulkę i zamknie łuski włosowe.

Jeśli chcesz szybko przygładzić niesforne włosy przeciągnij po nich zwilżonymi dłoniami.

Noś czapki  naturalnej wełny lub bawełny. Schowaj głęboko do szafy czapki ze sztucznych włókien.

Do suszenia stosuj suszarkę z jonizacją.

Do czesania używaj metalowego grzebienia lub szczotki z naturalnego włosia.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW OKLAPNIĘTYCH, Z ŁUPIEŻEM I MATOWYCH

Czapka przygniata włosy przez co stają się oklapnięte. Staje się to również wtedy kiedy niedokładnie je wysuszycie. Nie wychodźcie w ziemie z niedosuszonymi włosami! Do stylizacji i mycia włosów stosuj kosmetyki dodających objętości –  szamponów, odżywek oraz pianek, które podnoszą włosy u nasady. Efektywniejsze jest również suszenie włosów chłodnym strumieniem przeczesując pasma szczotką lub palcami. Głowę pochyl do przody, co pozwoli włosom odbić się od skóry. Po zdjęciu czapki przeczesz kilka razy włosy szczotką, możesz dodatkowo spryskać je lakierem.

Noszenie czapki rozgrzewa skórę, daje to idealne warunki do rozmnażania się grzybów, które sprawiają, iż na głowie zaczyna pojawiać się łupież. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się łupieżu możesz:

Do mycia włosów zastosować szampon przeciwłupieżowy, który hamuje rozmnażanie się drożdżaków  i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Zniweluj stosowanie kosmetyków do stylizacji ( żeli, pianek, lakierów) i farb

Wybieraj do włosów kosmetyki nawilżające, nieblokujące porów, o lekkiej konsystencji.

KOSMETYKI DO STYLIZACJI WŁOSÓW ZIMĄ

Zimą częściej sięgamy po kosmetyki do stylizacji, aby uratować fryzurę przygniataną czapką. Nie musisz rezygnować z pianek i lakierów, wybieraj te dla włosów delikatnych i cienkich, ponieważ są lżejsze i zawierają znacznie więcej substancji pielęgnacyjnych.

MYCIE WŁOSÓW ZIMĄ

Do mycia włosów stosuj szamponów i odżywek nawilżających o lekkiej konsystencji. Włosy spłukuj dokładnie, ostatnie płukanie wykonaj chłodną wodą. Zamknie to łuski włosów i wygładzi ich powierzchnię. Raz w tygodniu nałóż maseczkę nawilżającą. Możesz nałożyć na głowę ręcznik, ponieważ pod wpływem ciepła łuski włosowe rozchylają się, do wnętrza dociera więcej wilgoci i substancji odżywczych.

Może Cię zainteresować:

JAK ZADBAĆ O SKÓRĘ ZIMĄ?

NATURALNE MASKI DO WŁOSÓW, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

WADY I ZALETY STOSOWANIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW