JAKIE AKCESORIA PRZYDADZĄ SIĘ W PRAKTYKOWANIU JOGI? OTO GOTOWA LISTA!

W dzisiejszym poście chciałabym mój wcześniejszy wpis JOGA DLA POCZĄTKUJĄCYCH? OD CZEGO ZACZĄĆ? KILKA CENNYCH WSKAZÓWEK rozwinąć o kwestię akcesoriów, które mogą być przydatne w praktykowaniu jogi. Jak już wiemy joga to fantastyczny sposób na zadbanie o swoje samopoczucie i sylwetkę. Regularna praktyka gwarantuje poprawę postawy, optycznie wysmukla sylwetkę czy też zwiększa elastyczność ciała. Dodatkowo joga to również praca z oddechem, walka ze stresem i niepokojem. Można się zrelaksować, wyciszyć, a nawet dodać sobie energii! Aby móc rozwijać praktykę można skorzystać z akcesoriów, które można zakupić, albo wypożyczyć w większości szkołach jogi.

Poniżej przedstawiam akcesoria, które mogą się przydać:

MATA DO JOGI

Mata to podstawa! Wybór mat na rynku jest ogromny, ale warto wybrać taką, która będzie odpowiednio dobrana, aby dobrze się na niej czuć. Przy wyborze maty warto zwrócić uwagę na materiał, z której jest wykonany. To najważniejszy parametr, ponieważ gwarantuje trwałość maty i jej przyczepność.

Wyróżniamy maty wykonane z następujących materiałów:

  • PCV – są najtańsze i najpopularniejsze. Łatwo się je czyści, są trwałe i antypoślizgowe. Jednak ich największym minusem jest to, że są nieekologiczne. Nie nadają się do recyklingu i są wykonane z tworzyw sztucznych.
  • TPE – są lepszym rozwiązaniem, ponieważ nadają do recyklingu. Ponadto są trwałe i antypoślizgowe.
  • KAUCZUKU – są przyjazne środowisku, jednak są cięższe, mają za to doskonałą przyczepność i izolację od podłoża.
  • KORKA – są droższe i cięższe od pozostałych rodzajów mat. Ich plusem jest to, że są przyjemne w dotyku i antybakteryjne.
  • PU – czyli poliuretan, maty tego typu są pokryte PU jedynie na wierzchniej części maty, pozostała część (środek, spód) wykonane są z PCV. Taka mata jest gładka i antypoślizgowa.
  • MIKROFIBRY – często od spodu pokryte są kauczukiem, dzięki czemu nie przesuwają się po podłodze podczas jogi. Mikrofibra działa jak ręcznik, pochłania pot i wilgoć. Podczas ćwiczeń warto zmoczyć wodą dłonie i stopy, aby nie ślizgały się na macie.
  • JUTY – często maty z juty są połączone z innym materiałem, np. kauczukiem. Jest antypoślizgowa, jednak nie jest tak przyjemna w dotyku jak pozostałe maty. Nie należy jej moczyć wodą.

Kolejnym parametrem na, który powinniśmy zwrócić uwagę jest grubość maty. Grubsza mata to gwarancja wygody. Ponadto izoluje od zimnej podłogi. Cieńsze maty natomiast są lżejsze i łatwiejsze w transporcie.

Maty o grubości 1-2 mm najczęściej są uznawane jako maty podróżne, są najcieńsze, dają poczucie stabilności i są antypoślizgowe. Jednak nie poleca się ich stosować na co dzień, warto wtedy pod nie podkładać koc, albo ręcznik.

Maty o grubości 3-4 mm są to standardowe maty, najczęściej dostępne na rynku. Zapewniają dobrą amortyzację, jednak zaleca się przy dłuższych ćwiczeniach, aby pod nie również podkładać koc lub ręcznik.

Maty o grubości 3-4 mm to już grube maty, które zapewniają najlepszą amortyzację. Można podczas praktyki poczuć solidną izolację od podłoża.

Kolejny parametr to długość maty. Należy dopasować matę do swojego wzrostu. Klasyczna mata ma wymiary 180cm x 60 cm. Jednak dostępne są także inne opcje. Mata powinna być dłuższa co najmniej o 10 cm od naszego wzrostu.

Zwróć uwagę również na wagę maty.  Jeśli matę będziecie nosić często to wybierz taką do 2-2,5 kg. Warto wtedy wybrać matę z TPE, PCV czy cieńszych mat kauczukowych.  Sprawdzą się świetnie w podróży i będą idealne dla osób z problemami kręgosłupem.

Matę do jogi można wybrać również pod kątem stylu jogi.

Dla jogi statycznej, która nie wymaga płynnych przejść i przeskoków sprawdzi się mata z kauczuku i TPE. Przy tym rodzaju jogi ważna jest antypoślizgowość. Można również zwrócić na matę PVC, jednak w tym przypadku antypoślizgowość jest mniejsza.

Dla jogi dynamicznej, gdzie intensywność jest większa i wiąże się z przejściami najważniejsza jest trwałość maty. Tutaj najlepszym wyborem będzie mata z PVC, która właśnie jest najbardziej trwała.

Dla jogi praktykowanej w wysokiej temperaturze najważniejszą cechą maty jest poradzenie sobie z większą ilością potu przy zachowaniu antypoślizgowości. Tutaj można wykorzystać maty z mikrofibry.

Jeśli chodzi o cenę, warto pamiętać o tym, że taka mata posłuży nam przez długie lata, więc nie ma co przesadnie na niej oszczędzać.

STRÓJ DO JOGI

Tutaj zrezygnujcie z obszernych strojów, ponieważ są niewygodne i przy pewnych pozycjach większa koszulka będzie spadała na głowę. Warto wybrać obcisłą koszulkę lub top, które nie krępują w żaden sposób ruchów i będziecie czuć się w nich wygodnie. Zamiast szerokich dresów najlepiej sprawdzą się bezszwowe legginsy. Jogę praktykuje się na boso, jednak w ziemie zmarzluchy powinny zainwestować w specjalne skarpetki do jogi. Ważny jest również sportowy biustonosz oraz wygodne majtki.

PASEK DO JOGI

To również jedno z najpopularniejszych akcesoriów do jogi. Pasek zajmuje mało miejsca, jest lekki i bez problemu można go zabierać na zajęcia z jogi. Pas ułatwi zdecydowanie wykonywać niektóre asany. Pasek powinien mieć 3 lub 4 cm szerokości. Jego długość powinna być regulowana. Możesz wybrać także pasy bez regulacji, są zdecydowanie tańsze, jednak ciężej śledzić postępy.

KLOCKI DO JOGI

W szkołach jogi często wykorzystuje się klocki. Akcesoria są przydatne jeśli jesteś początkując joginką. Bloczki ułatwiają wchodzenie w niektóre pozycje, które dla początkujących są zbyt bolesne, wymagające lub po prostu niewykonalne. W sklepie możemy się spotkać z różnymi rodzajami klocków.

Do wyboru mamy:

  • Klocki drewniane – są najcięższe i najdroższe, więc ciężko będzie je transportować. Ale mimo tego są najlepszym wyborem. Kupione raz, zdecydowanie posłużą na długie lata! Jeśli praktykujesz jogę w domu ten rodzaj klocków będzie dla Ciebie najlepszy.
  • Klocki korkowe – Są zdecydowanie lżejsze od drewnianych, ale nie lżejsze od piankowych. Stanowią solidne podparcie i można je zabrać ze sobą w podróż.
  • Klocki piankowe – są najlżejsze i doskonale sprawdzają się w transporcie. Są tańsze, ale ich wadą jest mniejsza stabilność w czasie wykonywania asan.

KOC DO JOGI

Kocem do jogi może być zwykły koc, jednak jeśli systematycznie praktykujesz jogę i gromadzisz powoli swój sprzęt warto wpisać na listę koc do jogi. Koc przyda się kiedy potrzebujesz minimalnego podparcia, podczas wykonywania asan, oraz będzie stanowił amortyzację dla stawów. Można się nim również przykryć podczas relaksacji.

KOŁO DO JOGI

Koło do jogi jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych joginek. Można urozmaicić swoją praktykę i pracować nad otwarciem klatki piersiowej, oraz wygięć w tył. Jest odpowiednie również dla osób, które wykonują prace biurowe. Można je umieścić pod plecami i położyć się na nim. Odczujecie natychmiastowe rozluźnienie mięśni pleców

WAŁEK DO JOGI – BOLSTER

Bolster jest wałek pokryty bawełną i wypełniony ziarnami np. gryki. Jego zastosowanie to podparcie podczas wykonywania asna siedzących i leżących.  Wspomoże Cię, aby łagodnie wejść w pozycje i wytrwać w tych bardziej wymagających. Może być również alternatywą dla kloców dla jogi oraz poduszki do medytacji.

PODUSZKI ZAFU

Poduszka zafu to tak zwana poduszka do medytacji, która jest tak jak wałek wypełniona ziarnami. Potrzebna Ci będzie jeśli medytujesz, ponieważ ułatwiają wytrwanie w pozycjach siedzących.

TORBA NA MATĘ

Na pewno będzie przydatna jeśli praktykujecie często jogę poza domem. Torba powinna być lekka oraz wodoodporna. Warto, aby posiadała pasek do przełożenie torby przez ramię oraz małą kieszonkę, gdzie będziesz mogła trzymać drobne rzeczy.

I to chyba tyle 🙂 Jeśli chciałabyś poczytać o intensywniejszych ćwiczeniach zajrzyj tutaj, jeśli interesuje Cię zdrowa dieta zapraszam tutaj.