JAKIE EFEKT DAJE SZCZOTKOWANIE CIAŁA NA SUCHO? JAK WŁAŚCIWIE SIĘ SZCZOTKOWAĆ?

Jednym ze sposobów pozbycia się cellulitu jest szczotkowanie ciała na sucho. Szczotkowanie przynosi wiele korzyści, o których się dowiecie z poniższego artykuły. Dodatkowo dowiesz się jaką szczotkę wybrać i jak się szczotkować.

Szczotkowanie ciała na sucho to efektywny zabieg, który zyskuje dużą popularność i coraz większą rzeszę zadowolonych kobiet.

Jak prawidłowo szczotkować się na sucho?

Szczotkowanie na sucho przynosi najlepsze efekty kiedy robi się to codziennie lub co drugi dzień.

 • Zacznij od dolnej części stóp, szczotkując je w kierunku serca.
 • Pamiętaj o szczotkowaniu we wszystkich kierunkach, aby złuszczyć naskórek całego ciała, skupiając się szczególnie na szorstkich partiach skóry lub miejscach podatnych na cellulit.
 • Kontynuuj ruch w górę nóg, ponownie szczotkując skórę w kierunku serca.
 • Szczotkowanie w górę od kostek i łydek będzie bardzo skuteczne w pozbywaniu się martwych komórek skóry i zapewni Ci jedwabiście gładkie nogi!
 • Następnie przejdź do szczotkowania w dół od wewnętrznej strony ud w kierunku kolan (omijając wrażliwe miejsca, takie jak pachwiny). Ten krok można pominąć, jeśli masz wrażliwą skórę lub skłonność do wrastających włosków lub nierówności skóry (które mogą pojawić się podczas golenia).
 • Na koniec zacznij szczotkować włosy od kolan w górę, w kierunku bioder i talii (ponownie omijając wrażliwe miejsca, takie jak pachwiny).
 • Powtarzaj cały proces, aż szczotkowaniem na sucho pokryjesz każdy centymetr swojego ciała!

Jakie efekty przynosi szczotkowanie ciała na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho to wspaniały sposób na złuszczanie skóry i pobudzanie krążenia, co może pomóc w poprawie wyglądu cellulitu, rozstępów i żylaków. Może być również korzystne dla osób cierpiących na łuszczycę, egzemę i inne choroby skóry.

Szczotkowanie skóry na sucho to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Szczotkowanie stymuluje układ limfatyczny, który odgrywa ważną rolę w usuwaniu toksyn z organizmu. Układ limfatyczny składa się z gruczołów i naczyń, które transportują płyny zwane limfą po całym organizmie. Układ limfatyczny jest również odpowiedzialny za filtrowanie produktów odpadowych, takich jak bakterie i metale ciężkie, z krwiobiegu.

Szczotkowanie skóry pomaga usuwać martwe komórki skóry, które codziennie gromadzą się na powierzchni naszego ciała. Szczotkowanie na sucho pomaga również poprawić krążenie i zwiększyć przepływ krwi do powierzchni skóry, co sprzyja zdrowemu tempu wymiany nowych komórek w zewnętrznej warstwie skóry (naskórek). Poprawia to wygląd cellulitu, sprawiając, że skóra wydaje się gładsza i jędrniejsza dzięki zwiększonej produkcji kolagenu w warstwie skóry właściwej, poniżej której pojawia się większość cellulitu.

Korzyści wynikające z zastosowania szczotkowania na sucho obejmują:

 • poprawa krążenia
 • Zwiększenie elastyczności skóry
 • Zmniejszenie widoczności cellulitu
 • Zmniejszenie widoczności żylaków
 • Łagodzi stres i relaksuje

Jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Jeśli chodzi o wybór szczotki do ciała najważniejsze jest, aby jej włosie było wykonane z naturalnych materiałów. Najlepsze szczotki są wykonane z naturalnych włókien, takich jak bambus, kokos, a nawet trawa morska. Są one miękkie i delikatne dla skóry, ale jednocześnie wystarczająco mocne, aby usunąć martwe komórki naskórka.

Jeśli nie masz w domu szczotki, możesz też użyć gąbki z luffy. Jest to lepsze rozwiązanie niż stosowanie szorstkiej gąbki, ponieważ nie będzie ona tak bardzo drapać skóry. Jednak nadal będzie spełniać swoje zadanie i pomoże Ci złuszczyć skórę.

Istnieją dwa rodzaje szczotek do ciała na sucho: szczotki do redukcji cellulitu (z nylonowym włosiem) i szczotki antycellulitowe (z włosiem silikonowym). Obie nadają się do szczotkowania ciała na sucho, ale te drugie są przyjemniejsze w użyciu i nie pozostawiają śladów na skórze po szczotkowaniu.

Może Cię również zainteresować:

6 domowych sposobów na pozbycie się cellulitu. Naturalne peelingi, które wykonacie w domu.

5 cennych rad, które pozwolą Ci zadbać o skórę latem.

Poznaj swój fototyp skóry.