JOGA DLA POCZĄTKUJĄCYCH? OD CZEGO ZACZĄĆ? KILKA CENNYCH WSKAZÓWEK!

Jogę może praktykować każdy! Joga nie zna wieku, wagi czy wyznania. Joga jest dla wszystkich! Część osób uważa praktykowanie jogi jako swoją drogę do duchowego rozwoju, ćwiczy  z ciekawości lub po prostu chce podążać za modą. Każdy powód jest dobry do tego, aby zacząć swoją  przygodę z jogą! Nie trzeba się jakoś specjalnie do tego przygotowywać, wystarczy kawałek podłogi, mata i własne ciało! Oto kilka cennych wskazówek dla początkujących osób, które chciałyby zacząć praktykować jogę!

 

Joga dla początkujących to aż 99% praktyki a tylko 1% teorii. Najważniejsza jest praca z własnym ciałem i od niej należałoby zacząć. Nic nie szkodzi również na przeszkodzie, jeśli zaczniemy od zakupu maty czy wygodnego stroju.

No więc zaczynamy…

Nie bój się zrobić pierwszego kroku!

Zacznij od kilku świadomych oddechów lub 5 minutowej praktyki. Te kilka minut sprawi, że Twoje ciało będzie chciało więcej… wydłużaj stopniowo czas trwania jogi.

Zadbaj o odpowiednie miejsce

Znajdź miejsce, w którym poczujesz się swobodnie i bezpiecznie. Stwórz warunku, dzięki którym praktykowanie jogi będzie dla Ciebie większą przyjemnością. Możesz odpowiedni klimat stworzyć w domu zapala świeczkę, kadzidełko, wycisz telefon, czy zaciągnij zasłony. Możesz również wyjść do ogrodu, albo parku. Do wyboru masz jeszcze studio jogi. Tutaj warto wrócić uwagę na czas dojazdu, oraz klimat jaki panuje na zajęciach. Powinnaś czuć się zrelaksowana i komfortowo.

Nauczyciel jogi

Będąc osobą początkującą nie mamy żadnego doświadczenia w praktykowaniu jogi, dlatego warto wybrać odpowiedniego nauczyciela, który nas wprowadzi w tajniki praktyki. Wybierz osobę, która wzbudzi Twoje zaufanie, sympatię, oraz dodatkowo będzie Cię inspirowała. Jeśli planujesz rozpoczęcie jogi w domu w Internecie znajdziecie wielu nauczycieli, z którymi będziesz mogła praktykować jogę za darmo. Możesz ich sprawdzać i zmieniać, aż w końcu znajdziesz tego jedynego!

Zaplanuj czas na jogę

Jeśli wybrałaś studio jogi najlepiej udać się tam przed pracą, albo zaraz po. Nie będzie możliwości, że zrezygnujesz z zajęć, ponieważ i tak będziesz musiała wyjść z domu. Jeśli wybrałaś praktykowanie w domu ustal sobie odpowiedni czas, kiedy będziesz chciała ją praktykować. Nie ma idealnej godziny na jogę, możesz ją praktykować w dowolnym i wygodnym dla Ciebie czasie.

Praktykuj jogę regularnie

Jogę możesz praktykować nawet codziennie jeśli masz na to czas i ochotę. Joga dla początkujących jest łatwiejsza, ponieważ możesz praktykować ją częściej a krócej. W szkołach jogi zajęcia trwają do 1,5h i ciężko sobie pozwolić na to, aby pojawiać się tam codziennie. W tym wypadku trzy dni w tygodniu to będzie super! Możesz również raz w tygodniu odwiedzać studio jogi, a w inne dni praktykować jogę w domu.

Podczas praktykowania jogi oddychaj świadomie

Joga to połączenie ruchu z oddechem. Samo praktykowanie jogi bez prawidłowego oddechu nie ma sensu. Podczas praktyki jogi wdech i wydech powinny odbyć się przez nos, dzięki czemu nasz oddech będzie prowadzony świadomie. Połączenie jogi z prawidłowym oddechem pozwoli Wam zauważyć dobroczynny wpływ praktyki zarówno na ciało jak i umysł.

Wybierz odpowiednią matę i strój do jogi

W pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy odpowiedniej maty oraz stroju, które znacznie ułatwią nam praktykowanie jogi. Jeśli chodzi o matę to warto zainwestować w matę z kauczuku, która zapewni odpowiednią antypoślizgowość. Można wybrać tańszą opcję maty z bawełny i PCV. Istotna jest również grubość maty (powinna mieć min 3 mm), szerokość na ok. 66 cm i długa na ok. 185 cm. Jeśli decydujemy się praktykować jogę  w domu wystarczy ubrać się w cokolwiek w czym będziemy czuć się wygodnie. Jeśli wybieramy się do studia jogi wybierz ubrania, które będą podkreślały sylwetkę. Jest to istotne, ponieważ nauczyciel będzie w stanie zaobserwować Wasze ciało w różnych pozycjach i będzie Wam po prostu wygodnie.

Jak powinniśmy się zachować podczas pierwszych zajęć jogi?

Najlepiej zjawić się 10 minut przed planowanymi zajęciami, aby móc się na spokojnie przygotować. Nie spóźniaj się, ponieważ może ominąć Cię rozgrzewka, a bez niej nauczyciel może nie pozwolić Ci kontynuować zajęć. Nie wychodź za wcześnie, poczekaj aż zakończy się pozycja śavasana, podczas której wszyscy się relaksują.

Czy można coś zjeść przed zajęciami?

Bezpośrednio przed praktyką nie jedz. Możesz jedynie zjeść małą przekąskę godzinę przed, ale po ciężkim posiłku odczekaj najlepiej dwie lub trzy godziny. Ćwiczenia z pełnym żołądkiem nie należą do najprzyjemniejszych.

Wiele osób zastanawia się, po co tak naprawdę praktykować jogę?

Każdy ma zupełnie inne oczekiwania jeśli chodzi o jogę, ma też różne powody, aby ją praktykować. Część osób pragnie się wyciszyć, zrelaksować oraz uspokoić umysł. Inni natomiast chcą ujędrnić ciało i sprawić, aby było ładniejsze. Dodatkowo można zbudować wewnętrzną siłę.

Czy joga wpływa na odchudzanie?

Joga nie jest żadną recepturą, która pozwala nagle zrzucić zbędne kilogramy. Regularna praktyka pozwala utrzymać regularną równowagę psycho-fizyczną, przyczynia się do usprawnienia metabolizmu i smukłości sylwetki. Praktykę jogi warto połączyć ze zbilansowaną dietą , aby uzyskać widoczne efekty.

Jakie są inne korzyści praktykowania jogi?

Joga zdecydowanie uwalnia od napięć oraz usuwa efekty stresu. Poprawia jasność umysłu i przynosi stabilność emocjonalną. Dodatkowo wzmacnia witalność i wypełnia organizm spokojem i radością. Joga oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn i reguluje pracę gruczołów. Ponadto wpływa pozytywnie na układ nerwowy i immunologiczny. Innym atutem jest to, że hamuje procesy starzenia!

Pamiętaj nic na siłę!

Poniżej kilka pozycji dla początkujących:

POZYCJA DZIECKA

Doskonale likwiduje napięcia odcinka piersiowego kręgosłupa, ramion i szyi. Dodatkowo zmniejsza bóle menstruacyjne i przynosi ulgę przy bólach głowy i eliminuje zmęczenie.

KOCI GRZBIET

Pozycja doskonale uelastycznia kręgosłup oraz rozciąga mięśnie grzbietu. Dodatkowo wzmacnia ręce.

PIES Z GŁOWĄ W DÓŁ

Pozycja wzmacnia mięśnie ramion, pleców i nóg.

POZYCJA DESKI

Pozycja wzmacnia kręgosłup, nadgarstki, mięśnie brzucha, a także rozluźnia napięcia między obojczykami.

PIES Z GŁOWĄ W GÓRĘ

Pozycja rozciąga kręgosłup oraz rozszerza klatkę piersiową.

POZYCJA ROZCIĄGAJĄCEGO SIĘ SZCZENIACZKA ( UTTANA SHISHOSANA)

Pozycja redukuje stres i łagodzi bezsenność.

POZYCJA BUDOWANIA MOSTU

Pozycja zmniejsza bóle pleców i wzmacnia ich mięśnie, reguluje cykle menstruacyjne, oraz otwiera klatkę piersiową.

Po wykonaniu wszystkich pozycji czas na pozycję ŚAVASANA czyli totalny relaks. Ciało w tej pozycji wchłania całą energię, która została wytworzona podczas praktyki jogi.

Jeśli potrzebujesz więcej ruchu zajrzyj do zakładki FIT KOBIETA. 🙂