METABOLIZM – CZYM JEST I JAK GO PRZYŚPIESZYĆ?

Szybki metabolizm to doskonały sposób na szczupłą sylwetkę. To właśnie od niego zależy tempo spalania kalorii oraz zbędnej tkanki tłuszczowej. Aby metabolizm działał sprawnie warto wiedzieć jak się odżywiać i jak zmienić codzienne nawyki, aby działał on na najwyższych obrotach!

METABOLIZM – CZYM JEST?

Metabolizm inaczej nazywamy przemianą materii. To zbór wszelkich procesów i mechanizmów, które zachodzą w komórkach ciała. Ich zadaniem jest pozyskiwanie oraz wykorzystywanie energii, która jest dostarczana wraz z pokarmem.

Wyróżnia się dwa zadania metabolizmu:

Pozyskiwanie energii ze składników odżywczych

Dostarczanie prekursorów, które wytwarzają mikrocząsteczki takie jak: zasady, które budują DNA czy aminokwasy, które budują białko.

Procesy metaboliczne dzielimy na:

Anabolizm

Proces zużywania energii, który prowadzi do powstania związków złożonych. Powiązany jest ze wzrostem tkanek organizmu.

Katabolizm

Proces, który działa odwrotnie do anabolizmu. Prowadzi on do rozpadu makrocząsteczek i do wykorzystywania energii.

Tempo metabolizmu zależy od wielu czynników, takich jak aktywności szlaków metabolicznych, ilości zużywanej energii podczas procesów anabolicznych czy też genów.

METABOLIZM – JAK GO PRZYŚPIESZYĆ CODZIENNYMI NAWYKAMI?

JEDZ REGULARNIE

Na prawidłową masę ciała ma bardzo duży wpływ ustalenie i utrzymanie godzin posiłków. Dostarczaj sobie energii posiłkami co 3 – 4 godziny. Pomoże Ci to zapobiec tempa metabolizmy, a przede wszystkim pozwoli to spalić znacznie więcej kalorii.

DOSTARCZAJ SOBIE ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI KALORII KAŻDEGO DNIA

Jeśli będziesz ograniczać liczbę kalorii spowolnisz metabolizm. Nie stosuj żadnych cudownych diet, gdzie liczba kalorii jest zbyt mała. Po zakończeniu takiej diety łatwo o efekt jojo.

BĄDŹ AKTYWNY

Aby przyśpieszyć metabolizm i zwiększyć ilość spalanych kalorii postaw na aktywność fizyczną!

NIE SIEDŹ BEZCZYNNIE

Siedząc na kanapie również spalasz kalorie, jednak kiedy zaczniesz więcej chodzić i się ruszać tych kalorii będzie znacznie więcej.

METABOLIZM – CO JEŚĆ, ABY GO PRZYŚPIESZYĆ?

POTRAWY BOGATE W BIAŁKO

Produkty bogate w białko nie tylko pozwalają wzmocnić mięśnie, ale również wspomaga utratę masy ciała. Białko przyśpiesza tempo metabolizmy, a podczas jego trawienia organizm używa sporą dawkę energii.

PRZYPRAWY

Przyprawy nie tylko gwarantują intensywny smak oraz aromat, ale dodatkowo rozgrzewają organizm i pobudzają układ pokarmowy do trawienia. Warto skorzystać z chilli, cynamonu, imbiru, goździków czy też kardamonu. Nie przesadzajcie z ilością ostrych przypraw, ponieważ mogą powodować biegunkę.

RYBY 

Usprawniają metabolizm, oraz minimalizują ryzyko wystąpienia cukrzycy., chorób neurodegeneracyjnych i sercowo naczyniowych. Postaw na śledzie, makrele, łososia, czy sardynki. Wymienione ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

OWOCE I WARZYWA

Owoce i warzywa również wspomagają metabolizm, także sięgaj po nie jak najczęściej!

ZIELONA HERBATA

Pobudza ona metabolizm i uruchamia utratę tkanki tłuszczowej. Wypijaj nawet 3 szklanki dziennie.

UNIKAJ ŻYWNOŚCI PRZETWORZONEJ, TŁUSTYCH POSIŁKÓW, FAST FOODÓW, ORAZ ALKOHOLU!

Wiele produktów, które przyśpieszają metabolizm to potrawy i przyprawy, które stosuje się na co dzień. Przy zdrowej i zbilansowanej diecie nie zapomnij o aktywności fizycznej i nawodnieniu organizmu!

Może Cię również zainteresować:

Kobiece aktywności fizyczne

Męskie aktywności fizyczne

10 produktów, których unikaj podczas odchudzania