MIEJSKIE SPORTY OUTDOOROWE DLA KAŻDEGO MĘŻCZYZNY!
Mężczyźni mieszkający w mieście wcale nie muszą się nudzić i ograniczać w aktywnościach na świeżym powietrzu. Większość z nich w weekend zazwyczaj pakuje plecaki i wyrusza na górskie szlaki, lub zabiera rower i ucieka z betonowego krajobrazu. Jednak są i tacy, którzy nie mają czasu na dłuższy wyjazd lub po prostu lubią swoje miasto i nie mają zamiaru go opuszczać. Idealnym rozwiązaniem dla nich są aktywności, które bez problemu można uprawiać w parku, na miejskich ścieżkach i skwerach. Na szczęście jest wiele outdoorowych sportów, którym mężczyźni mogą się oddać i z pewnością będą się świetnie bawić!
Outdoor zakłada wszelkie aktywności na świeżym powietrzu. Nie oznacza to w żadnym wypadku tego, że musimy opuścić miasto. Bez problemu można uprawiać outdoor w mieście i eksplorować jego przestrzeń, którą często obserwujemy za szyby samochodu lub autobusu. Dzięki takiej aktywności można odkryć nieznane dotąd zakamarki miasta i poznać je od zupełnie innej strony. Aktywność na świeżym powietrzu w mieście nie tylko pozwala na odkrywania nowych miejsc, ale również dotlenia organizm, wzmacnia go, czy też gromadzi zapasy witaminy D. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić, ponieważ nie musimy wydawać pieniędzy na wyjazdy, oraz profesjonalny sprzęt.
Oto kilka opcji miejskiego outdooringu!
STREET WORKOUT
Ta aktywność skupia się na ogólnym treningu siłowym podczas, którego wykorzystujemy specjalnie do tego zaprojektowane urządzenia, które znajdują się w większości miejskich parków. Miejsca te są bezpłatne, a z urządzeń można korzystać bez żadnych ograniczeń. Jedyne czego potrzebujecie to wygodny strój sportowy i obuwie. Street workout jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które lubią ćwiczenia siłowe i zamiast na siłowni wolą je wykonywać na świeżym powietrzu przy wykorzystaniu własnej masy ciała. Plan treningu można wykonać samodzielnie w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę, lub można skorzystać z gotowych treningów, które znajdziemy w Internecie. Treningi siłowe na świeżym powietrzu z pewnością pomogą zwiększyć masę mięśniową przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto street workout pozwoli wzmocnić sylwetkę, poprawić koordynację i stabilizację ciała. A co najważniejsze aktywność jest za darmo bez potrzeby kupowania karnetów na siłownię!
Zestaw przykładowych ćwiczeń podczas treningu street workout:
Wypady nóg,
Wskoki
Przysiady
Pompki klasyczne
Pompki na poręczach
Podciąganie podchwytem
Podciąganie nachwytem
HULAJNOGA
Jednym z ekologicznych i prostych środków transportu po mieście jest z pewnością hulajnoga. Aby poruszać się na hulajnodze nie trzeba żadnego przygotowania fizycznego. Z naszego punktu widzenia jazda na hulajnodze to tylko stanie na podeście i od czasu do czasu odepchnięcie się od podłoża. Jednak jeżdżąc na hulajnodze pobudzacie do działanie mięśnie nóg, brzucha, pleców, grzbietu i pośladków. Dodatkowo korzystnie wpływa na pracę mięśni przedramion i mięśni, oraz pozwala spalić mnóstwo kalorii. Podczas godzinnej jazdy można spalić nawet 500 kcl. Hulajnoga to bezpieczny i świetny środek transportu! Dzięki niej można zwiedzić miasto, a jak będziemy mieli ochotę wejść do kawiarni czy do sklepu można ją bez problemu złożyć i zabrać ze sobą!
LONGBOARD
Longboard to nic innego jak dłuższa wersja deskorolki. Jednak w jej przypadku jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie większą prędkość. Sport ten wymyślili amerykańscy surferzy, którzy w bezwietrzne dni nie mogli surfować. Połączyli deskę surfingową z deskorolką i nazwali ją longboardem. Zanim zaczniemy naukę na longbordzie warto najpierw skupić się na ćwiczeniach, które poprawią utrzymywanie równowagi i balansowanie ciałem. Następnie powinniśmy nauczyć się podstaw, czyli stanie na desce, odpychanie się od podłoża, skręcanie i hamowanie. Longboard to tak jak hulajnoga ekologiczny i tańszy środek transportu. Jednak jest sporym wyznaniem dla początkujących. Jak już się opanuje technikę jazdy na longboardzie to z pewnością poczujecie dumę!
Podstawowe zagadnienia związane z longboardem, które powinniśmy znać:
Goofy stance – styl jazdy, gdzie prawa noga jest z przodu, a lewa z tyłu deski
Regular stance – styl jazdy, gdzie lewa noga jest z przodu, a prawa z tyłu deski
Ollie – podskok razem z deską
Footbrake – czyli hamowanie przy użyciu stopy
Powerslide – to ustawienie deski poprzek osi jazdy, aby koła ślizgały się na powierzchni drogi
Pumping – jest to manewrowanie z jednej na drugą stronę deski, przenoszenie swojego ciężaru ciała z palców na pięty i odwrotnie
Speed truck – czyli skulenie się na desce, aby zmniejszyć opór powietrza
FRISBEE
Frisbee to zarówno dyscyplina sportu jak i dysk, którym się rzuca. Jest też świetną okazją, aby spotkać się z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Do tej aktywności najlepiej sprawdzi się park, czy większa miejska przestrzeń zielona. Dysk frisbee wybieramy pod względem wielkości, wagi, oraz twardości materiału. Jeśli mamy psa, to można bez przeszkód zaangażować go w grę. Frisbee można zwyczajnie rzucać do siebie, ale istnieją również bardziej zaawanasowane techniki. Freestyle frisbee to wykonywanie różnego rodzaju trików przez jednego z graczy, ultimate frisbee to natomiast gra zespołowa, która odbywa się na boisku o określonych wymiarach, chodzi o to, aby przekazywać sobie frisbee i przedostać się do odpowiedniej strefy punktowej. Dzięki grze można wzmocnić relację między ludzkie, spędzić mile czas na świeżym powietrzu i poprawić kondycję, koordynację oraz refleks.
SLACKLINE
Jest to dyscyplina sportowa, którą wymyślili wspinacze, którzy szukali dla siebie alternatywny w deszczowe dni. Na początku zawieszali łańcuchy na parkingu samochodowym, po których następnie chodzili. Łańcuchu po pewnym czasie zastąpiono liniami wspinaczkowymi, a później specjalnymi taśmami. W dzisiejszej postaci slackline polega na utrzymaniu równowagi i chodzeniu po naprężonej taśmie pomiędzy dwoma punktami.
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tego sportu:
Longline – opiera się na statycznym przejściu jak najdłuższej odległości na taśmie, która ma długość od kilkudziesięciu do kilkuset metrów.
Trickline – poza chodzeniem i balansowaniem po taśmie wykonuje się różnorodne triki takie jak podskoki, obroty, salta itp.
Highline – taśma jest rozwieszona na dużych wysokościach np. pomiędzy skałami lub dachami budynku, polega na balansowaniu na taśmie na wysokości, najczęściej przy tym rodzaju sportu używa się asekuracji.
Aby zacząć przygodę z slackline na początku warto zamontować taśmę pomiędzy dwoma drzewami np. metr na ziemią. Ten rodzaj sportu poprawia równowagę i balansowanie ciałem. Oprócz tego działa na mięśnie nóg, brzucha, pleców i ramion.
JOGGING
Jest najbardziej powszechnym sportem, który możemy wykonywać w mieście. Wystarczy jedynie wygodne ubranie i odpowiednie buty. Regularne bieganie korzystnie wpływa na wytrzymałość organizmu oraz działanie układu krążeniowo-oddechowego. Bieganie pozwala nam eksplorować okolice i parki. Można również poznać innych biegaczy i nawiązać nowe relację.
Uważam, że miejski outdoor nie musi być nudny! Każdy mężczyzna z pewnością znajdzie odpowiednią aktywność dla siebie, dzięki której zadba o swoją formę i zdrowie! Jeśli jednak wolicie aktywności w domu polecam zapoznać się z artykułem trening obwodowy w domu oraz kaloryfer na brzuchu.