NATURALNE I DOMOWE SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z PRZEZIĘBIENIEM!

Jesień już niedługo… co oznacza przeziębienia i infekcje wirusowe. Mnie już dopadło, dlatego postanowiłam podzielić się z Wami domowymi sposobami, które mi pomagają 😊 Przeziębienie czy ból gardła to najczęstsze dolegliwości, które napotykają nas w okresie jesiennym. Pierwszym objawem oczywiście jest osłabienie, które trwa kilka dni, następnie pojawiają się kaszel, nieżyt i niedrożność nosa, utrata apetytu, czy ból głowy. Przeziębienie leczy się objawowo, ponieważ nie ma skutecznego lekarstwa, które mogłoby je szybko i sprawnie wyeliminować. Można złagodzić objawy za pomocą lekarstw w aptece, ale można również to zrobić za pomocą domowych sposobów, które są nie tylko skuteczne, ale zawierają mnóstwo cennych i naturalnych składników, które są świetną alternatywą dla niektórych lekarstw.

DOMOWE SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE

PIJ DUŻO PŁYNÓW PODCZAS CHOROBY

Podczas zwalczania choroby bardzo ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu nawodnienia. Pij dużo herbatek ziołowych i wody. Napoje nawilżają gardło i śluzówkę nosa. Odpowiednia ilość płynów filtruje organizm, dzięki czemu można szybciej pozbyć się bakterii.

ZNIWELUJ ILOŚĆ UŻYWANYCH KROPLI DO NOSA

Tradycyjne krople wysuszają śluzówkę oraz powoduje powstawanie polipów, które utrudniają znacznie oddychanie. Zamiast kropli możesz zastosować domową irygację nosa. Może brzmi to dziwnie, ale po pewnym czasie poczujecie różnicę. W aptece zakupicie butelkę i roztwór do irygacji,

ROZGRZEWAJ SIĘ

Dreszcze i uczucie zimna to jedne z pierwszych dokuczliwych oznak. Wykorzystaj ciepły koc i termofor, aby się rozgrzać. Innym sposobem na domowa walkę jest jedzenie rozgrzewających zup. Polska kuchnia proponuj w takich przypadkach najczęściej rosół czy też barszcz czerwony. Warto również wykorzystywać bogactwo przypraw w sezonie zachorowań.

WITAMINA C

Witaminę C znajdziecie oczywiście w cytrusach, dlatego pijcie herbatę z cytryną, limonką, czy pomarańczą. Witaminę znajdziecie również w pietruszce, malinach, papryce (żółtej i czerwonej), jarmużu, brukselce, w owocach dzikiej róży, czy też w kiwi. Witamina C skraca czas trwania choroby, oraz łagodzi dokuczliwe objawy. Pamiętajcie jednak o tym, ab nie dodawać soku z cytryny do gorącego napoju, ponieważ traci swoje właściwości zdrowotne pod wpływem wysokiej temperatury. Cytrynę dodawajcie wtedy kiedy herbata będzie lekko ostudzona.

CEBULA I CZOSNEK

Od lat czosnek i cebula przynoszą ukojenie podczas walki z chorobą. Dawno temu, aby pozbyć się kataru obierano czosnek i wkładano go sobie do nosa, aby jego ostry zapach przeciwdziałał męczącej wydzielinie. Być może nie brzmi to przyjemnie, ale wystarczy 10 minut dziennie, aby szybko odczuć pierwsze efekty. Nie wpychajcie czosnku zbyt głęboko, wystarczy umieścić go przy wejściu do dziurki. Aby cieszyć się lepszym zdrowiem możecie również jeść czosnek, ale nie więcej niż 2-3 ząbki dziennie. Unikaj nadmiaru czosnku, ponieważ może od doprowadzić do wzdęć, podrażnienia błony śluzowej, czy wątroby. Najlepiej czosnek jeść na surowo, rozdrobić go na łyżce, odczekać 10 minut i spożyć.

Innym sposobem na walkę z przeziębieniem jest posiekanie drobno cebuli i zmieszanie ją z kilkoma łyżeczkami miodu. Po upływie dobry należy odsączyć uzyskaną mieszankę i spożywać trzy łyżeczki syropu dziennie. Naturalny syrop możesz przechowywać w lodówce do dwóch tygodni. Ta metoda leczenie gardła jest jak najbardziej bezpieczna zarówno dla dzieci jak i seniorów.

Możecie również połączyć ze sobą sok z cytryny, czosnek, miód i cebulę. Taki napar ma właściwości łagodzące objawy przeziębienia, odkażające i antybakteryjne.

JAK ZWALCZYĆ GORĄCZKĘ?

Jeśli czujecie się chorzy bardzo ważne jest to, aby monitorować poziom temperatury ciała. Jeśli będzie doskwierać Wam gorączka możecie zastosować chłodne okłady na czoło lub miejsca najbardziej rozpalone. Wykorzystajcie do tego kompresy z lodem lub wilgotną ściereczkę. Jeśli mimo okładów temperatura będzie rosnąć konieczna będzie wizyta  lekarza, ponieważ choroba może okazać się czymś poważniejszym niż zwykłym przeziębieniem.

NA BOLĄCE GARDŁO – PŁUKANKA

Jeśli odczuwacie podrażnienie, suchość i ból gardła to zacznijcie szybko działać. W większości przypadków tabletki do ssania wysuszają śluzówkę. Najlepiej sprawdzi się płukanka do gardła, w skład w której wchodzi kilka łyżeczek soli i ciepła woda. Płukanka ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Możesz również płukać gardło ostudzonym wcześniej naparem z szałwii, który odkaża i zwalcza stan zapalny.

INHALACJE NA KASZEL I KATAR

Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się kataru, kaszlu, zatkanego nosa są inhalacje parowe z olejków eterycznych i ziół. Ich działanie pozwala zwalczyć uczucie zatkanego nosa, wodnisty katar, oraz łagodzi podrażnienie śluzówki. Metoda nie obciąża przewodu pokarmowego, dlatego warto ją zastosować w leczeniu górnych dróg oddechowych. W inhalacji stosuje się odpowiednio dobrane mieszanki ziół. Jeśli chodzi o obrzęk błony śluzowej poleca się inhalację z prymuli i rumianku, które działają przeciwzapalnie i rozluźniająco, natomiast szałwia i tymianek pomagają zwalczyć kaszel.

W leczeniu przeziębienia, kaszlu, anginy, katary, zatok powszechnie stosuje się olejek eukaliptusowy, który udrażnia drogi oddechowe i ułatwia odkrztuszanie. Przy katarze, bólu gardła można zastosować inhalację z olejkiem sosnowym.

Zioła bądź olejki eteryczne (ok. 15 kropli) umieszcza się w misce, którą zalewa się wodą. Aby uzyskać lepsze efekt należy przykryć głowę ręcznikiem i wtedy pochylić się nad miską i wdychać spokojnie parę nosem i wydychać ją ustami.

SYROP Z CZERWONEJ KAPUSTY

Syrop z czerwonej kapusty sprawdza się szczególnie podczas uciążliwego i suchego kaszlu. Soki z kapusty to źródło witamin, które działają gojąco, niwelują zapalenia i są naturalnym antyseptykiem. Aby przygotować syrop należy przepuścić kapustę przez sokowirówkę, zagotować otrzymany sok, a jak już ostygnie dodać do niego miód. Aby uzyskać najlepszy efekt należy pić od 3 do 4 łyżeczek dziennie.

GORĄCE KĄPIELE

Domowe metody leczenia warto połączyć z gorącymi kąpielami, które aktywują ciała do walki z chorobą, oraz pobudzają układ krążenia do działania.

Pamiętaj o tym, że jeśli Twoje objawy nie mijają przez dłuższy czas i są bardziej dokuczliwe skonsultuj się z lekarzem, który zdecyduje o dalszym leczeniu. Aby cieszyć się lepszym zdrowiem warto również zastosować zdrową i zbilansowaną dietę, o zdrowym odżywianiu możecie poczytać w zakładce FIT ODŻYWIANIE, pamiętajcie również o dawce ruchu, o tym poczytać w zakładce FIT KOBIETA i FIT MĘŻCZYŹNI.