OLEJEK ARGANOWY – WŁAŚCIWOŚCI, ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE ORAZ ZALETY STOSOWANIA
Olejek arganowy to niezwykle wszechstronny olej, który ma szerokie zastosowanie. Jego unikalna kompozycja składników i zastosowanie dają spektakularne rezultaty, pod warunkiem, że stosuje się go w dobry sposób. W świecie kosmetyków olej arganowy jest rozpoznawany jako jeden z najbardziej unikalnych i skutecznych składników. Należy do kategorii trwałych olei, ma doskonałe właściwości regenerujące, doskonale nawilża i uelastycznia skórę!

SPIS TREŚCI
OLEJEK ARGANOWY – CZYM JEST?
Olejek arganowy jest produkowany z arganii żelaznej, która rośnie głównie na terenach Maroko. Bardzo często jest nazywana złotem Maroka, przede wszystkim ze względu na swoje liczne właściwości. Z nasion arganii wytarza się olejek, natomiast ich pozostałości są wykorzystywane do produkcji paszy dla zwierząt. Z drzewa arganii natomiast wytwarza się meble i dobrej jakości węgiel drzewny, a ze sfermentowanego miąższu owoców alkohol. Zapach olejku arganowego jest delikatny i ledwo da się go wyczuć.
Metoda, która pozwala otrzymać olejek arganowy to ręczne mielenie ziaren do momentu, aż otrzyma się oleistą pastę, z której następnie wyciskany jest olej. Otwarcie ziaren bywa problemowe, dlatego zbiera się je z odchodów kóz, następnie oczyszcza, osusza i praży. Obecnie olejek arganowy produkowany jest maszynowo.
Olejek należy przechowywać w temperaturze pokojowej i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.
OLEJEK ARGANOWY – GDZIE SIĘ STOSUJE?
Olejek arganowy znalazł swoje zastosowanie między innymi w kosmetyce, medycynie jak i w kuchni.
Wyróżniamy dwa rodzaje olejku arganowego: kosmetyczny i spożywczy. Olejek, który wykorzystujemy w kosmetyce toczy się z nieprażonych nasion, dzięki czemu jest on jaśniejszy, oraz posiada delikatnie kwaśny zapach. Olejek stosowany w kuchni otrzymuje się natomiast z prażonych nasion drzewa arganowego, charakteryzuje się ciemnozłotym kolorem i lekko orzechowym smakiem i zapachem.

OLEJEK ARGANOWY – JAKIE POSIADA WŁAŚCIWOŚCI?
Olejek arganowy jest jednym z najcenniejszych i najdroższych olejków na świecie. Posiada w swoim składzie niezbędne kwasy tłuszczowe, karotenoidy, flawonoidów, czy też witaminę E.
Olejk arganowy posiada szereg właściwości, takich jak:
Skutecznie obniża stężenie złego cholesterolu we krwi
Zwiększa zawartość dobrego cholesterolu LDL
Wpływa na poprawę krążenia
Działa przeciwzapalnie
Wspomaga odporność organizmu
Wpływa korzystnie na pracę mózgu
Usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego
Pomaga w przypadku szorstkiej i suchej skóry
Pomaga w przypadku egzemy i łuszczycy
Zmniejsza widoczność zmarszczek, blizn i znamion
Napina i ujędrnia skórę
Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, mrozu i wiatru
Nawilża włosy i poprawia ich kondycję
Pomaga w zwalczeniu bezpłodności u mężczyzn
Pomaga w przypadku wystąpienia objawów alergii
Łagodzi bóle stawowe i kostne
Skutecznie walczy z trądzikiem
Zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów dwunastnicy i żołądka
Wpływa korzystnie na pracę mięśni
Spożywanie olejku zaleca się również w przypadku leczenia nowotworów

OLEJEK ARGANOWY – ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE
Olejek arganowy wykorzystuje się jako dodatek do maseczek, kremów czy też odżywek do włosów. W kosmetyce olejek jest przede wszystkim ceniony za zawarte w nim antyoksydanty i witaminę E, dzięki czemu opóźnia się proces starzenia, dodatkowo skóra zostaje zregenerowana i odżywiona.
Olejek arganowy można stosować do smarowania skóry twarzy, kolan, łokci i dłoni, oraz problematycznych miejsc np. blizn i rozstępów.
Jeśli zastosujemy go na skórę głowy zapobiegnie wypadaniu włosów i przyśpieszy ich wzrost. Wcieranie olejku na końcówki włosów zapobiegnie ich rozdwojeniu i przesuszeniu.
Olejek dodaje się również do kremów, szamponów i odżywek do włosów jednak najlepiej użyć go w czystej postaci.
Olejek można zastosować również w celu odbudowy paznokci i zmniejszenia ich łamliwości. Można go użyć również do pomadek do ust, ponieważ regeneruje i nawilża je.
Można go również zastosować do demakijażu i codziennej pielęgnacji wszelkiego typu skóry.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
OLEJ RYCYNOWY – WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE W NATURALNEJ PIELĘGNACJI