OPEN WATER – JAK PŁYWAĆ NA WODACH OTWARTYCH?

Open water odnosi się do aktywności pływackiej w naturalnych akwenach. Warunki tam są szczególne, dlatego warto się dobrze przygotować! Sprawdźmy co należy wiedzieć o pływaniu na wodach otwartych i jak trenować?

Czym jest OPEN WATER?

Pływanie na wodach otwartych to sport polegający na pływaniu na długich dystansach, zazwyczaj w oceanie lub innym dużym zbiorniku wodnym. Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj pływania, ponieważ istnieje wiele zagrożeń, które mogą się zdarzyć. Musicie być przeszkoloni, aby wiedzieć, jak prawidłowo reagować w sytuacji awaryjnej i używać wszystkich dostępnych środków bezpieczeństwa.

Pływanie na wodach otwartych to rodzaj zawodów pływackich, które odbywają się na wodach otwartych, takich jak ocean lub duże jezioro. Pływanie na wodach otwartych różni się od pływania w basenie tym, że pływacy rywalizują ze sobą, a nie z zegarem, aby ukończyć okrążenia. Podobnie jak długości basenów nie są standaryzowane i różnią się w zależności od zawodów, nie ma oficjalnego ustalonego dystansu, co oznacza, że uczestnicy mogą dostosować swoje indywidualne pływanie do własnych możliwości.

Jak przygotować się do pływania na wodach otwartych?

Wybierając się na trening open water należy zadbać o odpowiedni sprzęt, taki jak:

  • Pianka pływacka, która pozwoli uniknąć wychłodzeniu organizmu. Dobrej jakości pianki dodatkowo zapewniają wyporność i pomagają zachować odpowiednia pozycję w wodzie.

Oczywiście jeśli woda jest ciepła można pływać bez pianki. Jeśli jedna dopiero co zaczynasz przygodę z pływaniem na wodach otwartych warto mieć na sobie piankę.

  • Okulary pływackie, które są bardzo ważnym wyposażeniem. Okulary te różnią się od tych, których używacie na basenie. Wybierajcie okulary o szerokim kącie widzenia, natomiast przyciemnianie ułatwi widoczność w wodach, które nie są zbyt przejrzyste.
  • Czepek neoprenowy, który chroni zarówno głowę jak i uszy przed wychłodzeniem. Możecie również zaopatrzyć się w zatyczki pływackie do uszu.

Zasady pływania na open water

  • Bezpieczeństwo – poinformujcie innych dokąd się wybieracie i kiedy planujecie wrócić. Często nie będziecie w stanie przewidzieć czynników naturalnych takich jak np prąd czy załamanie pogody. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na trening w asyście osoby trzeciej.
  • Czujność  i obserwacja otoczenia – zwracaj uwagę na pogodę, nie odpływaj zbyt daleko od brzegu, nie płyń na oślep.

Jak rozpocząć przygodę pływacką na wodach otwartych?

Do pływania open water potrzebny jest naturalny zbiornik wodny i dobry sprzęt, aby uchronić się przed wychłodzeniem.

Pływanie rozpocznij od rozgrzewki na brzegu.

Zanim odpłyniesz w głąb zbiorniki spędzić trochę czasu w wodzie, dzięki czemu się z nią oswoisz.

Podczas pierwszych treningów pływaj blisko brzegu, najlepiej wzdłuż brzegu

Zachowaj spokój! Unikaj paniki. Jeśli masz obawy warto, aby ktoś asekurował Cię na początku z łódki.

Trening open water – jak wygląda?

Trening należy rozpocząć długo przed zawodami. Warto oswoić się z naturalnymi zbiornikami wodnymi.

Trening najlepiej zorganizować w obecności kogoś, kto będzie Was asekurował.

Pływajcie wzdłuż linii brzegowej i nie oddalajcie się bez potrzeby od niej.

Może Cię również zainteresować:

Dla aktywnych mężczyzn – sporty wodne, które warto spróbować!

Siłownia na świeżym powietrzu – czy warto z niej skorzystać?