POZNAJ SWÓJ FOTOTYP SKÓRY!

Wyróżniamy sześć fototypów skóry. Warto znać swój fototyp, ponieważ pozwala to sprawdzić, w jakim stopniu skóra jest narażona na działanie UV. Fototyp określamy na podstawie zawartości melaniny w skórze. Jest to barwnik, który odpowiada za powstawanie opalenizny. Od jej ilości zależy również efekt opalania, rodzaj kosmetyków ochronnych i ryzyko wystąpienia podrażnień skóry po opaleniu. Oparzenia po opaleniu mogą oczywiście wystąpić u osób o każdym fototypie skóry. O skórę w szczególności należy dbać w godzinach 11 do 14, ponieważ wtedy słońce świeci najintensywniej.

Klasyfikację fototypu skóry stworzył amerykański dermatolog, który wyróżnić 6 fototypów skóry, które zostały podzielone w zależności od reakcji na promieniowanie UV. Podział został oparty na obserwacjach reakcji skóry po pierwszych 30 minutach przebywania na słońcu w godzinach popołudniowych. Jeśli chodzi o Polskę najwięcej osób ma fototyp I, II i III.

Poniżej wykaz fototypów wg. Fitzpatricka:

FOTOTYP I

Fototyp I zwany celtyckim. Charakteryzuje się bardzo jasną skórą. Pierwszy kontakt ze słońcem powoduje powstanie piegów na twarzy jak i na innych częściach ciała, które są narażone na kontakt ze słońcem. Skóra opala się na czerwono, a opalenizna nie brązowieje. Jest to fototyp, który jest najbardziej narażony na oparzenia i podrażnienia, dlatego zaleca się, aby osoby z tym fototypem nie przebywały za długo na słońcu. Zaleca się im również stosowanie kremów o najwyższej wartości filtra przeciwsłonecznego.

Cechy dla fototypu I:

Bardzo jasna cera, blada, pokryta często piegami

Włosy bardzo jasne, jasne, blond, rude

Oczy jasne, zazwyczaj niebieskie, szare i zielone

FOTOTYP II

Fototyp II zwany północnoeuropejskim. Włosy blond o jasnym lub ciemnym odcieniu, również skłonność do występowania piegów. Podczas opalania następuje zaczerwienie, później skóra brązowieje. W tym fototypie następuje mniejsza skłonność do oparzeń, jednak te osoby również muszą uważać podczas opalania i nie przesadzać. Zaleca się zastosować odpowiednie kremy z filtrem, jednak nie musi być to ten o najwyższy.

Cechy dla fototypu II:

Jasna cera, mogą występować piegi

Blond włosy, od jasnego po ciemny

Oczy niebieskie, zielone, szare lub piwne

FOTOTYP III

Fototyp III zwany środkowoeuropejskim. Skóra jest ciemniejsza w porównaniu do osób z fototypem II. Włosy są kolory ciemnego blondu lub ciemniejsze. Osoby z tym fototypem bardzo łatwo się opalają, jednak skóra może być na początku zaczerwieniona. Występuje minimalne ryzyko oparzeń, jednak zaleca się stosować filtry.

Cechy dla fototypu III:

Ciemniejsza biała skóra, mogą występować zaczerwienienia

Włosy blond lub jasny brąz

Oczy zielone, niebieskie, szare lub piwne

FOTOTYP IV

Fototyp IV zwany południowoeuropejskim. Skóra charakteryzuje się ciemnym odcieniem, nawet bez opalania. Skóra toleruje dobrze słońce, komórki zawierają dużo melaniny, dzięki której skóra, włosy i oczy mają śniady lub brązowy kolor. Osoby o tym fototypie nadal są narażone na zaczerwienia i podrażnienia. Może tak się zdarzyć, gdy osoby będą przebywać zbyt długo na słońcu w szczególności w niebezpiecznych godzinach. Warto stosować filtry.

Cechy dla fototypu IV:

Śniada i jasnobrązowa cera

Włosy ciemno lub jasno brązowe

Oczy piwne, brązowe lub ciemnozielone

FOTOTYP V

Fototyp V zwany północnoafrykańskim i azjatyckim. Skóra łatwo się opala i rzadko występują oparzenia słoneczne.

Cechy dla fototypu V:

Śniada lub jasnobrązowa cera

Włosy ciemnobrązowe i czarne

Oczy brązowe i piwne

FOTOTYP VI

Fototyp VI zwany afrykańskim. Jest to niemal czarny odcień skóry, który nie ulega oparzeniom i nie opala się.

Cechy dla fototypu VI:

Bardzo ciemna cera

Włosy czarne

Oczy czarne lub piwne

Określenie fototypu pozwala określić w jaki sposób można zapobiec poparzeniom słonecznym i osiągnąć wymarzona opaleniznę. Im wyższy jest wskaźnik fototypu tym zawartość melaniny jest większa, dzięki czemu łatwiej osiągnąć efekt opalenizny. Pamiętać należy, że każdy fototyp wymaga tego, aby nie przesadzać z opalaniem i stosować odpowiednie filtry przeciwsłoneczne SPF.

Może Cię zainteresować:

DOMOWE SPOSOBY NA POPARZENIA SŁONECZNE

6 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA POZBYCIE SIĘ CELLULITU

JAK ZADBAĆ O SKÓRĘ ZIMĄ