SAMODZIELNIE WYKONANE KOSMETYKI? OTO 10 SPRAWDZONYCH RECEPTUR DO WYKONANIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW W DOMU.

Kosmetyki naturalne to najwyższa jakość i produkt z wyższej półki. Wchodząc do drogerii mamy niesamowity wybór wszelkich szamponów, odżywek, kremów i dziesiątki innych preparatów, które są niezbędne do dbania o wygląd. Jednak w tym natłoku łatwo się pogubić w przeznaczeniu kosmetyku, a co najważniejsze w jego składzie. W szczególności trudność w wyborze mają wszystkie osoby, które zmagają się z problemami z cerą, włosami czy dolegliwościami skórnymi. Każdy szuka dla siebie najlepszego i bezpiecznego preparatu, który spełni nasze oczekiwania. Często jednak zdarza się, że odpowiedni produkt jest zbyt drogi i po prostu nas na niego nie stać. Na szczęście jest na to sposób! Wiele kosmetyków możemy wykonać same w domu!

Domowe kosmetyki są łatwe w przygotowaniu, a co najważniejsze tanie! Ważne jest, aby wytwarzać małe ilości kosmetyków i zużyć je w krótkim czasie. W domu jesteśmy w stanie wykonać kojące maski do twarzy, ziołowe toniki, pasty do zębów, nawilżające szampony i wiele innych preparatów, które skutecznie zadbają o nasz zdrowy wygląd.

Co nas skłania do tego, aby wykonywać kosmetyki samodzielnie?

Większość z nas jest po prostu ciekawa całego procesu jakim jest tworzenie kosmetyków, oraz chęć posiadania wiedzy z jakich składników są wykonane. O niektórych składniach, które powinny znaleźć się w naturalnych kosmetykach a których powinniśmy unikać przeczytacie tutaj. Innym motorem, który sprawia, że podejmujemy chęć własnoręcznej produkcji kosmetyków jest to, że nie jesteśmy w stanie spośród gotowych i dostępnych produktów w drogerii znaleźć czegoś co mogło by spełnić nasze oczekiwania. Często jesteśmy rozczarowane działaniem preparatów i ich chemicznym składem.

Naturalne kosmetyki i ich stosowanie mają swoje ciemne i jasne strony. O wadach i zaletach naturalnych kosmetyków możecie poczytać tutaj. 

Warto się z nimi zapoznać zanim zaczniecie domową produkcję 🙂

Jeśli już zdecydujecie się na rozpoczęcie przygody z wytwarzaniem własnych kosmetyków nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę. Spróbujcie na początku skorzystać z prostych przepisów i dajcie sobie czas na to, aby zgłębić temat naturalnych kosmetyków.

Aby ułatwić Wam zadanie poniżej zamieszczam 10 sprawdzonych receptur, które pozwolą Wam wykonać naturalne kosmetyki w domu:

Naturalny kawowy peeling do ciała

Skład:

Fusy z  kawy

Olej roślinny

Cukier

Opcjonalnie cynamonFusy z kawy  i cukier mieszamy ze sobą. Proporcje dobieramy według własnych upodobań. Peeling  nie powinien być za rzadki ani za gęsty, aby dobrze się rozprowadzał po ciele. Kawowy peeling świetnie komponuje się z zapachem cynamonu, który możemy dorzucić do kosmetyku. Peeling najlepiej nałożyć na wilgotne ciało i okrężnymi ruchami wcierać go w skórę, a następnie spłukać.

Naturalna ziołowa biała glinka do mycia twarzy

Skład:

2 łyżki białej glinki

2 łyżki płatków owsianych

4 łyżki wody różanej, destylowanej lub mleka

Pół łyżeczki suszonego rumianku

Pół łyżeczki suszonego dziurawca

Pół łyżeczki suszonej melisy

W młynku do kawy mielimy płatki owsiane i suszone zioła. Następnie przesypujemy mieszankę do miseczki i łączymy z glinką. Kolejnym krokiem jest wlanie do miseczki wody bądź mleka. Mieszamy całość i mamy gotową masę, którą masujemy twarz a następnie zmywamy ciepłą wodą. Glinkę możemy również użyć jako maseczkę, wystarczy ją pozostawić na twarzy przez około 15 minut, a potem zmyć.

Naturalna pasta do zębów

Skład:

Soda oczyszczona

Olej kokosowy

Opcjonalnie olejek miętowy, eukaliptusowy, herbaciany, stewia bądź ksylitol

Sodę oczyszczoną i olej kokosowy mieszamy ze sobą w proporcji 1:1. Dla aromatu można dodać kilka kropli olejku (miętowy, eukaliptusowy, herbaciany) albo utartą w drobny pył stewię lub ksylitol. Gotowa pasta ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Naturalna wybielając pasta do zębów

Skład:

4 kapsułki węgla aktywnego (bez problemu dostaniecie w aptece bez recepty)

Pół szklanki nierafinowanego oleju kokosowego

Kilka kropli olejku miętowego

Mieszamy ze sobą kapsułki węgla z olejem kokosowym. Krople olejku miętowego to walor smakowy i aromatyzujący. Gotową pastę przechowujcie w słoiczku, najlepiej w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Naturalny antyperspirant z oleju kokosowego

Skład:

3 łyżki oleju kokosowego

5 łyżek sody oczyszczonej

Kilkanaście kropli olejku eterycznego ( najlepiej o właściwościach antybakteryjnych)

W rondelku podgrzewamy olej kokosowy do postaci półpłynnej, następnie dodajemy pozostałe składniki i mieszamy. Przelewamy tężącą masę do słoiczka. Gotowy produkt przechowujcie w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Antyperspirant nakładamy na skórę jak krem.

Naturalny tonik do twarzy

Skład:

Ocet jabłkowy

Woda 

Ocet jabłkowy i wodę mieszamy ze sobą w proporcji 1:10. Powstała mikstura świetnie reguluje pH, tonizuje skórę i poprawia krążenie. Dodatkowo redukuje wypryski i zaczerwienienia. Powstały preparat możemy użyć również jako płukankę do włosów. Doda im blasku, miękkości i nabłyszczy.

Naturalny szampon

Skład:

Indyjskie orzechy piorące

Gorąca woda

Indyjskie orzechy piorące miksujemy na proszek, następnie zalewamy małą ilością gorącej wody i na chwilę odstawiamy. Następnie wystudzony szampon delikatnie wcieramy we włosy oraz skórę głowy. Naturalny szampon jest delikatny, nie podrażnia skóry, nie alergizuje, wzmacnia włosy i zwalcza pasożyty. Sprawdza się również jako płyn do mycia ciała, płyn do prania delikatnych tkanin i mycia prawie wszystkich domowych powierzchni.  

Naturalna maseczka koloryzująca do włosów brąz

Skład:

Łyżeczka octu jabłkowego

Pół szklanki łupin orzechów włoskich

Kilka kropli oleju

Łupiny orzechów mielimy na pył i łączymy z octem jabłkowym i olejem. Następnie powstałą masę mieszamy z wrzątkiem, aż uzyskamy substancję, którą będzie łatwo rozprowadzić na włosach. Jeśli będzie to konieczne dodaj więcej wody. Maskę nakłada się jak farbę do włosów za pomocą pędzla. Po jej nałożeniu nakładamy na włosy czepek, aby utrzymać ciepło. Po około 20 minutach włosy powinny o jeden ton ściemnieć. Następnie włosy płuczemy i myjemy.

Naturalna maseczka do cery naczynkowej

Skład:

Jogurt naturalny

Czerwona glinkaMaseczka doskonale oczyszcza i wzmacnia naczynia krwionośne, dodatkowo ją natłuszcza i nawilża. Składniki łączymy ze sobą w proporcji 1:1. Gotową maseczkę nakładamy na oczyszczoną twarz, omijamy okolice oczu. Nie można dopuścić do tego, aby maseczka całkowicie wyschła, od czasu do czasu należy ją spryskać wodą. Zmywamy ją wodą  po około 15 minut.  

Naturalny krem do twarzy

Skład:

125 ml wody

90 g oleju roślinnego (oliwa z oliwek, olej migdałowy)

Pół łyżeczki gliceryny

2 łyżki oleju kokosowego

Konserwant ekologiczny

Od 12 do 15 g emulgatora (można skorzystać z wosku pszczelego)

Oleje i emulgator łączymy ze sobą podgrzewając je. Następnie całość schładzamy do temperatury wody połączonej z gliceryną. Mieszamy część olejową i dodajemy stopniowo wodę z gliceryną. Całość mieszamy do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Kolejny krokiem jest dodanie olejków eterycznych. Gotowy krem przechowujcie w szczelnych pojemniczkach w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeśli użyjecie ekologicznych konserwantów przedłużycie trwałość kremu.

Wszystkie naturalne kosmetyki, które wykonacie trzymajcie w zaciemnionym i chłodnym miejscu. Może być to lodówka. Preparaty mają krótka datę ważności, dlatego produkujcie ich mniej a częściej. 🙂