SPORTY ZIMOWE – ŁYŻWY! ODKRYJ ZALETY Z  JAZDY NA ŁYŻWACH!

Łyżwy to nie tylko dobra zabawa, ale spora dawka ruchu! Jazda na łyżwach nie wymaga dużych umiejętności i kondycji. Każdy może wybrać się na lodowisko, zwłaszcza kiedy mamy zimę! To świetny sposób, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu z całą swoją rodziną. Łyżwy wymagają jedynie chęci i dobrego nastawienia! Do działa! 😊

ZALETY JAZDY NA ŁYŻWACH!

Zbudowanie masy mięśniowej

Poprawa elastyczności stawów

Wzmocnienie kręgosłupa

Spalenie kalorii

Poprawa kondycji

Aktywny wypoczynek

Wzmocnienie odporność organizmu

Spędzanie czasu z bliskimi

Pobudzenie krążenia

Poprawienie sprawności i nastroju umysłowego

Kształtowanie sylwetki

Zwiększenie poziomu endorfin

Hartowanie organizmu

JAK UBRAĆ SIĘ NA ŁYŻWY?

Tak naprawdę zaletą jazdy na łyżwach jest to, że możesz się ubrać w dowolny sposób. Ważne jest to, aby strój był ciepły, wygodny i w żaden sposób nie krępował ruchów. Warto ubrać luźne spodnie i lekką kurtkę. Miejcie również na uwadze to, że w ziemie panuje dość niska temperatura, dlatego strój należy dopasować do aktualnych warunków.

WARTO KUPIĆ CZY WYPOŻYCZYĆ ŁYŻWY?

Wypożyczalnie są doskonałą alternatywą dla osób, które planują jeździć na łyżwach okazjonalnie, jak również dla osób, które nie chcą zbytnio angażować się w naukę. Jednak kiedy planujesz trenować regularnie warto zakupić własny sprzęt. Nie jest to taki wydatek jak narty czy deska snowboardowa, dlatego opłaca się kupić własne łyżwy.

FIGURÓWKI CZY HOKEJÓWKI?

Figurówki wybierane są głównie przez kobiety. Umożliwiają one wykonywanie akrobacji, skomplikowanych figur i układów tanecznych. To wszystko jest zasługą umieszczonych z przodu ząbków i ich konstrukcję. Figurówki są doskonałe do zwykłych treningów i rekreacyjnej zabawy na ślizgawce. Dzięki wydłużonej z tyłu płozy łatwiej w nich utrzymać równowagę i są stabilniejsze. Są świetnym wyborem dla osób początkujących!

Hokejówki natomiast dają prędkość i zwrotność! Najczęściej wykorzystywane są do gry w hokeja. Łyżwy są odporne na uszkodzenia i zarysowana. Krótsza płoza pozwala na dynamiczną szybką jazdę. Łyżwy hokejowe są przeznaczone do agresywnej i szybkiej jazdy, są doskonałe dla osób, które chcą się poruszać po lodzie szybko!

PRZED WYJŚCIEM NA LÓD NIE ZAPOMNIJ ROZGRZAĆ MIĘŚNI!

Wykonaj kilka:

Pajacyków

Skrętoskłonów

Truchty z unoszeniem kolan

Krążenie głowy oraz nadgarstków

Krążenie bioder

Wymachy rąk w przód i tył

Podskoki naprzemienne z unoszeniem kolan

Przysiady

PO ROZGRZEWCE RUSZAJ NA LÓD….

Na lodowisku jeździ się w kółku, jest to związane z bezpieczeństwem. Łyżwy powinny być ułożone równolegle i blisko siebie. Odpychaj się zewnętrzną łyżwą, ciężar ciała przenieś na stronę, w którą chcesz skręcić. Aby utrzymać równowagę możesz rozłożyć ręce. Jadąc na jednej nodze wewnętrznej dołączamy łyżwę zewnętrzną i ponownie się odpychamy. Od jazdy na wprost jazda po kole wyróżnia się tym, że odpychamy się tą samą nogą kilka razy z rzędu.

Przekładanka, czyli skręcanie dla zaawansowanych

Efektywne jest skręcanie za pomocą przekładanki. Pozycja wyjściowa to ugięte kolana, łyżwy obok siebie, biodra równolegle do nich. Pomagaj sobie ramionami. Przy jeździe w lewo wyciągamy prawe ramię przed siebie, a lewe do tyłu. Przy skręcie w prawo – odwrotnie. Odepchnij się zewnętrzna nogą, ciężar ciała przenieś na nogę wewnętrzną i przełóż nogę zewnętrzną przed wewnętrzną, odrobino skrzyżuj nogi. Jadąc w lewo przekładaj prawdą łyżwę, skręcając w prawo lewą łyżwę.

Jak zahamować?

Hamowanie jest niezbędne. Jeśli opanujecie jazdę na jednej nodze możecie spróbować zahamować tak zwanym T-stopem. Czyli ustawiamy łyżwy w literę T, jedną stopę obracamy prostopadle do drugiej, tak by utworzyły literę T.

Jazda tyłem?

Stopy ustawiamy tak, aby czubki łyżew były bliżej siebie niż pięty. Zacznij robić małe kroczki do tyłu. Gdy łyżwy zaczną się ślizgać to zacznijcie się odpychać od tafli lodu jedną, a następnie drugą nogę. Nogę odpychającą unosimy do góry, następnie dostawiamy do łyżwy jadącej. Potem zmiana nogi. Po opanowaniu jazdy do tyły można spróbować zrobić przekładankę tyłem 😊

Uważam, że łatwo się wciągnąć w łyżwiarstwo. To nie tylko forma aktywności ruchowej, ale również można je potraktować jako relaks. Jest to popularna i lubiana forma rozrywki! Z roku na rok powstaję coraz więcej sztucznych lodowisk. Łyżwy można traktować jako formę treningu, zrzucić zbędne kilogramy i uzyskać wymarzoną sylwetkę!

Może Cię również zainteresować:

JAK POZBYĆ SIĘ FAŁDEK I BOCZKÓW! SKUTECZNY PROGRAM ĆWICZEŃ.

GUMA OPOROWA! ZALETY, EFEKTY I PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA!

FIT ODŻYWIANIE! Z CZYM TO SIE JE!