SPORTY ZIMOWE – SKITOURING! JAK ZACZĄĆ?

Skitouring to po prostu połączenie narciarstwa z turystyką górską. Jest to świetna zabawa dla wszystkich osób, którym znudziły się już krzesełka narciarskie, stanie w długich kolejkach do wyciągu, tłumy ludzi na stoku i chciałyby spróbować czegoś zupełnie innego! Skitouring to wolność i nieograniczona ilość eksplorowania górskich szlaków. Jeśli raz spróbujesz na pewno nie przestaniesz!

Skitouring cieszy się coraz większą popularnością wśród fanów sportów zimowych. Niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, takich jak:

Poprawia kondycję fizyczną

Poprawia wydolność

Będziesz blisko natury

Spalisz kalorie

Zadbasz o serce

JAK ZACZĄĆ?

Aby rozpocząć przygodę z skitourami należy posiadać podstawowe zdolności narciarstwa zjazdowego, aby móc cieszyć się ze zjazdu po kilkugodzinnej wspinaczce. Wystarczy, że potrafisz zjechać tzw. pługiem. To zdecydowanie wystarczy, aby zaznać niesamowitych wrażeń. Musisz jednaj rozgraniczyć wycieczkę, podczas której planowany jest zjazd poza trasowy od trasy wyratraktowanej. Jeśli planujesz zjazd przygotowaną trasą o niskim stopniu trudności poradzisz sobie nawet ze słabymi umiejętnościami narciarskimi. Jeśli dopiero zaczynasz wybierz wycieczkę, która odbędzie się w kontrolowanych warunkach. Najlepiej, aby było to blisko niebieskich tras oraz niedaleko od infrastruktury ośrodka narciarskiego.

Polecam również, aby na pierwszy skitour wybrać się z doświadczonym instruktorem. Nauczy Was obsługi sprzętu, podzieli się swoim doświadczeniem, odpowie na Wasze pytania i pozwoli na to, abyście poczuli się pewniej.

JAK SPRZĘT BĘDZIE POTRZEBNY?

Osoby, które dopiero co zaczynają przygodę ze skitourami mogą wypożyczyć sprzęt, będzie to dla nich właściwe rozwiązanie. Wypożyczalnie są coraz to lepiej wyposażone. Będziecie mogli sprawdzić, czy to sport dla Was i czy warto inwestować w sprzęt. Możecie również przetestować kilka kompletów i sprawdzić, dzięki czemu będziecie wiedzieć czego oczekujecie od nart, a czego nie chcecie.

Jeśli już podejmiesz decyzję, że skitour jest dla Ciebie i będziesz często go praktykował to  wypożyczanie sprzętu okaże się uciążliwe i drogie. Przed każdym wyjazdem trzeba będzie znaleźć wypożyczalnie i dopasować sprzęt, który nie zawsze spełni Wasze oczekiwania. Dodatkowo tracicie przy tym czas.

Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu zajrzyj na fora internetowe, grupy na Facebooku lub podpytaj znajomych, którzy aktywnie uczestniczą w skitourach. Nowy sprzęt w dobrej cenie najczęściej trafisz pod koniec sezonu, zaczynają się wtedy wyprzedaże, albo przed wejściem nowej kolekcji zimowej. Możesz również sprawdzić aukcje internetowe, które również pozwalają trafić na sprzęt w dobrej cenie nawet w środku sezonu. Na początku możesz kupić używany sprzęt w niezłym stanie.

BUTY

Zakupy należy zdecydowanie zacząć od butów, które powinny być wygodne! Zwróć uwagę na ich wagę, jak i wagę całego sprzętu. Pamiętaj, że im lżej tym lepiej! Sprawdzi się to przede wszystkim podczas długich wycieczek. Kolejny ważny aspekt to ruchomość cholewki, a dokładnie kąt o jaki but się wychyla, w momencie kiedy jest rozpięty do chodzenia. Im będzie większy tym będzie wygodniej. Innym ważnym parametrem jest pochylenie cholewki buta kiedy jest spięta w czasie zjazdu. Większość butów skitourowych sprawia, że noga jest ułożona bardziej pionowo niż w butach zjazdowych. Niektóre modele mają konstrukcję, która przypomina te zjazdowe i są wygodniejsze w jedzie. Jednak musimy liczyć się z większą wagą i mniejszą swobodą podczas podejścia. Buty powinny mieć również wpięcie buta w wiązanie pionowe. Sprawdzajcie to przy zakupie butów używanych.

NARTY

Wybór nart jest ogromny! Mnóstwo firm specjalizuje się w sprzęcie skitourowych, dlatego warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiednich nart. Po pierwsze przy wyborze nart zwróć uwagę na długość nart. Dobieramy je do wzrostu, wagi, stopnia aktywności i preferowanej aktywności. Jeśli interesują Was długie wycieczki skitourowe  to wybierzcie trochę krótszą nartę, jednak nie za krótką, aby dobrze trzymała się śniegu i terenu. Jeśli ktoś słabo jeździ może wybrać jeszcze krótsze narty. Niektórzy jednak preferują narty dłuższe. To wszystko zależy od tego co Ci podpasuje. Ważna jest również szerokość narty pod butem. To również jest zależne od naszych preferencji i zróżnicowanego terenu. Ja proponuje wybrać deski, które pod butem mają mniej więcej 80 a 90 mm. Szersze oczywiści są lepsze, ale w alpejskim klimacie, gdzie śniegu jest znacznie więcej. Kolejną ważną rzeczą jest promień skrętu. Jest to temat bardzo dyskusyjny, ponieważ wybór przekroju nart skitourowych jest ogromny! Aby jeździło się stabilnie narta nie może się wyrywać, dlatego dłuższy promień skrętu się sprawdza. Będziecie częściej wykorzystywać skręt ślizgowym. Na pewno sprawdzi się 17-18 metrów, niektórzy wolą jednak 22-23 Jeśli ktoś gorzej jeździ na nartach może wybrać narty z promieniem skrętu ok. 14 m. Warto również zwrócić uwagę na sztywność nart i wielkość rockera. Ważne, aby foki były właściwie docięte i dobrane na długość i szerokość. Zbyt wąska foka sprawia, iż narta nie będzie się dobrze trzymała.

WIĄZANIA

W tym przypadku też toczą się spory, czy wybrać płytowe czy pionowe. Jednak coraz rzadziej spotyka się toporne wiązania płytowe. Wygrywa tutaj waga. Nikt na pewno nie chciałby sobie dokładać dodatkowych kilogramów wchodząc pod górę. Najlżejsze wiązanie bez skistopów ale z drobną kosteczką to ok. 200 do 300g, wiązanie klasyczne z całym mechanizmem oraz pełny skistopem to 500 do 600 g. Warto jednak wybrać opcję cięższą, ale bardziej pewniejszą.

KIJE

Kije skitourowe mają najczęściej konstrukcje teleskopową. Można je wydłużać i skracać, są również lżejsze od kijków zjazdowych. Talerzyki kijów mają dużą średnicę, dzięki czemu stanowią skuteczne oparcie podczas poruszania się w śniegu.

CO JESZCZE POTRZEBUJESZ?

Odzież termiczna

Gogle lub okulary

Kask

Detektor lawinowy

Mapę

Prowiant i nawodnienie

Ekipę 😊

Może Cię również zainteresować:

JAZDA NA ROWERZE W ZIMIE

SPORTY ZIMOWE – NARTY!

SPINNING