SPORTY ZIMOWE – SNOWBOARD! OD CZEGO ZACZĄĆ?

Snowboard z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością! Jeśli znudziły Ci się narty i szukasz nowych wyzwań deska będzie doskonałym rozwiązaniem! Dodatkowo może spodziewać się niesamowitych wrażeń i adrenaliny, która z pewnością uwolni się na stoku! Zanim jednak sięgniesz po deskę zorientuj się jak zacząć! Przygotowałam dla Was kompendium wiedzy, z którego warto skorzystać.

JAK ZACZĄĆ?

Istotną kwestią w uprawianiu snowboardu są nogi! Nogi odgrywają najważniejszą rolę, dlatego warto je wzmocnić nawet kilka tygodni przed planowanym startem 😊 Zalecam ćwiczenia na nogi, oraz takie, które poprawią wytrzymałość i gibkość!

JAK DOBRAĆ SPRZĘT?

W tym przypadku bardzo ważny jest komfort i bezpieczeństwo! Na początku sprzęt można wypożyczyć, dzięki czemu będziecie miały możliwość wypróbowania różnych rozwiązań i sprawdzić co jest dla Was najlepsze. Jak już poczujecie miłość do snowboardu to nie pozostaje Wam nic innego jak kupić własny sprzęt!

Co będzie Wam potrzebne?

DESKA I WIĄZANIA SNOWBOARDOWE

Dla początkujących osób polecam miękką deskę w typie ALL- MOUNTAIN. Nada się ona do różnych stylów jazdy. Umożliwia szybką jazdę na stoku, a także skoki przez przeszkody, czy też przejazdy przez miękki puch. Wybierając deskę musisz zwrócić uwagę na poniższe parametry:

Przedział wagowy, do którego nadaje się deska

Długość deski, którą wybiera się w zależności od przeznaczenia ( szybka jazda i po puchu – deska powinna sięgać do brody, skoki i pokonywanie przeszkód – deska powinna sięgać do wysokości mostka).

Wyróżniamy trzy typy desek snowboardowych:

Deski freestylowe – to szeroki i symetryczne deski, są łatwe do manewrowania. Są również idealne dla osób początkujących i do jazdy w snowparkach. Ich długość to między barkiem a podbródkiem.

Deski alpejskie – są to długie, wąskie i twarde deski. Przeznaczone są przede wszystkim do szybkiej i krętej jazdy po twardych stokach. Ich długość gigantowa to od nosa do czoła, slalomowa od szyi do nosa.

Deski freeridowe – są dość szerokie. Świetnie sprawdzają się podczas jazdy po puchu. Ich długość mieści się w przedziale od nosa do czoła.

Jeśli chodzi o wiązania snowboardowe wybiera się je w zależności od przeznaczenia.

Wyróżniamy następujące wiązania:

Miękkie – elastyczne i doskonałe dla freestyle’u. Sprawdzą się dla początkujących.

Twarde – przystosowane do szybkich zjazdów i ostrzejszych zakrętów. Przeznaczone dla zaawansowanych osób.

Stepiny – ułatwiają wspinanie.

BUTY SNOWBOARDOWE

Buty są bardzo ważne, powinny być wygodne, ciepłe oraz idealnie dopasowane, tak aby jeżdżąc na desce można bez problemu balansować całym ciałem. Zwróćcie uwagę, aby usztywniały kostkę. Można wybierać pomiędzy bitami twardymi i miękkimi. Dla osób poczatkujących najlepsze będą buty miękkie. Twarde są doskonałe dla osób zaawansowanych.  

KASK I GOGLE

Jeśli chodzi o kask powinniście zwrócić uwagę na to, aby był dopasowany do obwodu Waszej głowy i gogli, miały regulowane wywietrzniki, oraz posiadały certyfikat CE EN 1077.

Gogle powinny posiadać certyfikat, filtr UV 400, powłokę anty-fog i były dopasowane do kasku. Większe szybki zapewniają znacznie lepszy kąt widzenia.

ODZIEŻ SNOWBOARDOWA

Spodnie – muszą być wygodne, nieprzemakalne i musicie czuć w nich swobodę ruchu.

Początek przygody ze snowboardem to niestety upadki. Można również zaopatrzy się w ochraniacze na kolana i pośladki.

Kurtka – powinna chronić przed zimnem, powinna być również większa i wygodna. Można kupić kurtkę z pasem śnieżnym i pojemnymi kieszeniami, co z pewnością się przyda. Wodoodporność i oddychalność powinna wynosić membrana min. 5000.

BIELIZNA TERMICZNA

Bielizna zagwarantuje dobrą termoregulację.

JAK JEŹDZIĆ NA DESCE? NA KTÓRĄ NOGĘ?

Ciężko sobie odpowiedzieć na pytanie, którą nogą jeździć skoro jeszcze nie weszliśmy na deskę. Najlepiej zjechać na desce ze stoku i samemu się przekonać. Ewentualnie możesz sobie wyobrazić jak ustawisz nogi kiedy ślizgasz się po lodzie.

CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z NAUKI JAZDY POD OKIEM INSTRUKTORA?

Na początku warto skorzystać z pomocy doświadczonej osoby lub instruktora. Bardzo ważne jest wychwycenie i skorygowanie pierwszych błędów, zanim wejdą Ci w krew. Ciężko wtedy będzie opanować prawidłową technikę. Samo opanowanie równowagi to zbyt mało, aby ruszyć na stok. Warto na lekcję umówić się również wtedy, kiedy nauczysz się jeździć na desce. Instruktor wychwyci i skoryguje błędy. Nieprawidłowa pozycja może utrudnić np. pokonywanie zakrętów.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PODCZAS JAZDY NA DESCE SNOWBOARDOWEJ

Wybór zbyt zaawansowanej trasy

Brak rozgrzewki

Upadki na kość ogonową

Jazda w głębokim przysiadzie albo z wyprostowanymi kolanami

Koślawienie kolan

Nadmierne pochylanie się do przodu

Obracanie tułowia w kierunku jazdy

Wystające biodra poza deskę

Snowboard to idealna okazja na zaczerpniecie świeżego powietrza i złapanie oddechu od pracy, problemów i obowiązków dnia codziennego. Snowboard wymaga dobrej kondycji, sprawności fizycznej i odwagi. To świetny pomysł na aktywne ferie. Gdy tylko staniecie na desce i wykonacie pierwsze kroki to zakochacie się w tym sporcie!

Może Cię również zainteresować:

SPORTY ZIMOWE – SKITOURING.

SPORTY ZIMOWE – NARTY.

SPORTY ZIMOWE – ŁYŻWY.