SQUASH – POZNAJMY ZASADY I KORZYŚCI JAKIE PŁYNĄ Z GRY!

Squash to jeden ze sportów, który charakteryzuje się dynamiką i szybkością. Podczas gry liczy się sprawność poruszania sią na korcie oraz obserwacja piłki. W dzisiejszym artykule poznajmy zasady tej dyscypliny, oraz korzyści jakie możemy z niej czerpać!

Czym jest squash i jaka jest jego historia?

Gra w squasha została po raz pierwszy rozegrana pod koniec XIX wieku i od tego czasu rośnie jej popularność. To świetny sposób na zdobycie kondycji, podniesienie poziomu sprawności fizycznej i dobrą zabawę.

Gra została wymyślona przez dr Jamesa Naismitha, wynalazcę koszykówki, w 1891 roku. Oryginalne zasady nie różniły się zbytnio od tych stosowanych obecnie, a boisko miało wymiary 46 stóp długości na 26 stóp szerokości – większe niż boisko do futbolu amerykańskiego!

Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa odbyły się na Uniwersytecie Cambridge w 1881 roku, a pierwszy międzynarodowy turniej odbył się w Clifton College w Bristolu w 1883 roku.

Gra w squasha odbywa się na korcie wykonanym z twardej gumy. Gracze używają rakiety, która ma długą rączkę i główkę, która jest znacznie grubsza niż w przypadku rakiety tenisowej. Przedmiotem gry jest uderzenie piłki nad siatką z zamiarem zdobycia punktów poprzez wbicie piłki w kort przeciwnika.

Jakie są zasady gry w squasha?

Gra w squasha jest rozgrywana w podobny sposób jak tenis. Gracze grają na krytym korcie, a ich celem jest przebicie piłki nad siatką na kort przeciwnika.

Główna różnica między squashem a tenisem polega na tym, że w squashu nie trzeba biegać za piłką po jej uderzeniu. Możesz po prostu stać nieruchomo po swojej stronie kortu i czekać, aż przeciwnik nie trafi w piłkę lub trafi za długo.

Istnieją dwa główne rodzaje strzałów w squashu: drive i smash. Drive jest wtedy, gdy uderzasz piłkę mocno i prosto w dół do kortu przeciwnika tak, że odbija się ona nad jego siatką. Smash to uderzenie piłki jedną ręką, a następnie odbicie jej przez ramię do kortu przeciwnika, gdzie odbije się od wszelkich przeszkód (np. ścian) zanim wyjdzie poza pole gry.

Zasady gry w squasha są dość proste, ale jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać podczas gry.

Oto podsumowanie podstaw:

Gracze muszą stać wewnątrz kortu przez cały czas (z wyjątkiem sytuacji, gdy serwują).

Serwowanie odbywa się poprzez odbicie piłki od przedniej ściany przeciwnika jedną lub dwiema rękami. Piłka musi uderzyć w przednią ścianę i odbić się co najmniej raz, zanim przejdzie nad siatką. Jeśli uderzy w siatkę przy drugim odbiciu i nie przekroczy jej, to jest out. Drużyna zawodnika wygrywa, jeśli wykona wszystkie swoje uderzenia przed przeciwnikiem lub jeśli pokona go o dwa lub więcej punktów.

Zawodnik nie może opuszczać swojego pola serwisowego podczas gry, chyba że został wezwany do popełnienia wykroczenia (np. przebiegnięcie przez kort lub wejście na linię strzału).

Zawodnik może swobodnie poruszać się wokół swojego pola serwisowego, ale nie może usiąść, chyba że został wezwany do popełnienia wykroczenia (np. przebiegnięcie przez kort lub wejście na linię ognia).

Jak ubrać się do gry w squasha i jaki sprzęt jest nam potrzebny?

Co nosić:

Powinieneś nosić ubrania, które są luźno dopasowane i nie są zbyt ciasne lub ograniczające. Najlepszym sposobem na to jest para spodni dresowych lub spodni do jogi, które utrzymają Twoje nogi w ruchu bez ograniczania zakresu ruchu podczas gry. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz grać w tenisówkach lub butach, które mogą ograniczyć Twoją mobilność nawet bardziej niż zwykłe buty do tenisa!

Jeśli nosisz szorty, upewnij się, że nie są zbyt krótkie, aby nie podjeżdżały do góry podczas gry. Upewnij się również, że nie są zbyt workowate, aby nie ograniczały krążenia w nogach podczas intensywnej gry!

Najlepiej, aby Twoje ubranie nie zawierało żadnych sznurówek ani guzików, ponieważ może to spowodować kontuzję podczas gry, jeśli zostaniesz uderzony rakietą innego gracza!

Sprzęt:

Sprzęt bez problemu można wypożyczyć w każdym klubie squashowym.

Potrzebujemy:

Rakiety – powinna być dopasowana do umiejętności osoby grającej.  Na początku najlepiej sięgnąć po rakietę o wadze ok. 140g.

Piłki – jest to niewielka piłka, która odbija się dość słabo. Piłki dobieramy również ze względu na poziom zaawansowania gracza. Na początku wybierz piłkę amatorską, która jest większa od tej profesjonalnej i lepiej się odbija.

Okularów ochronnych – plastikowe, przezroczyste okulary, które ochronią oczy przed ewentualnym uderzeniem.

Jakie korzyści przynosi gra w squasha?

Squash to świetna gra dla osób w każdym wieku. Każdy może czerpać korzyści z gry w squasha. Długoterminowe korzyści są liczne, ale oto kilka najważniejszych z nich:

  • Squash poprawia zdrowie i wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego
  • Tonizuje mięśnie i buduje siłę w rękach, nogach, plecach i brzuchu
  • Poprawia Twoją równowagę i koordynację
  • Zachęca do ćwiczenia z intensywnością, która jest wyzwaniem, ale nadal w zasięgu Twoich możliwości
  • Gra w squasha pomaga również spalić więcej kalorii

Może Cię również zainteresować:

Triceps i biceps – przykładowe ćwiczenia

Spinning – wybór roweru, technika, akcesoria i efekty treningu

Trening cardio – 20 sprawdzonych sposobów na ćwiczenia bez biegania