TABATA – JAKIE ĆWICZENIA WYBRAĆ?

Jak obiecałam wracam do tematu TABATY, a dokładnie do tego jakie ćwiczenia wybrać i jaki zestaw ćwiczeń będzie dla Was odpowiedni. O tym czym jest TABATA i dla kogo jest odpowiednia dowiecie się ze wcześniejszego artykułu TABATA – DOSKONAŁY SPOSÓB NA SPALENIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ.

TABATA – TRENING INTERWAŁOWY

Trening interwałowy z pewnością da Wam w kość! Jednak wysiłek jest przeplatany z odpoczynkiem, dlatego wierzę, że dacie sobie świetnie radę!

Przez 20 sekund ciśniecie i dajecie z siebie wszystko, a następnie przez 10 sekund odpoczywacie! Zmęczenie będzie narastało z każdym kolejnym powtórzeniem ćwiczenia. Jeśli po czterech minutach będziecie czuli zmęczenie całego ciało to możecie mieć pewność, że trening jest przeprowadzany prawidłowo.

Ważne, aby intensywność ćwiczeń była dostosowana do Waszych możliwości i wydolności. Znajdź złoty środek, aby trening był efektywny! Zbyt niska intensywność treningu mija się z celem, natomiast jeśli przedobrzysz możesz spodziewać się kontuzji.

TABATA Z DODATKOWYM OBCIĄŻENIEM

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z TABATĄ zacznij ćwiczyć jedynie z obciążeniem swojego ciała. Skup się na tym, aby ćwiczenia były wykonywane precyzyjnie i dokładnie. Kiedy już opanujesz technikę zwiększ liczbę powtórzeń lub zdecyduj się na wykonanie ćwiczeń w wolniejszym tempie, ale z dodatkowym obciążeniem.

TABATA – JAK DOBRAĆ ĆWICZENIA?

Masz do wyboru szeroki wachlarz ćwiczeń! Jednak sięgaj po takie ćwiczenia, które będą angażowały najwięcej grup mięśniowych. Trening będzie bardziej efektywny, a Wy szybciej zauważycie pierwsze rezultaty treningu. Możesz wybrać jedno ćwiczenie, które będzie angażowało wiele partii mięśni naraz, albo wybrać kilka ćwiczeń, które będą angażowały mięśnie po kolei.

TABATA – USTAL CELE TRENINGOWE

Bardzo ważne, aby ustalić swoje cele, które chce się osiągnąć. TABATA z założenia angażuje podczas ćwiczeń mięśnie całego ciała, jednak możesz tak zaplanować trening, aby skupił się na konkretnych grupach mięśni.

Możesz sięgać po proste ćwiczenia, które doskonale znasz, dzięki czemu nie będziesz się zastanawiać nad tym, czy wykonujesz je odpowiednio. Dzięki temu będziecie mogli skupić się na intensywności treningu i uzyskaniu lepszych efektów.

TABATA – NAJPOPULARNIEJSZE ĆWICZENIA

  • Pompki (dla początkujących z podparciem na kolanach)
  • Wymachy nogą jak najwyżej przed siebie
  • Dynamiczne przysiady
  • Pajacyki
  • Wysoki jak najwyżej
  • Bieg bokserski
  • Skakanie ze skakanką
  • Podciąganie na drążku
  • Plank
  • Pady (upadanie na matę i wyskoki)

TABATA – PRZYKŁADY ĆWICZEŃ

1 zestaw:

20 sekund sprintu w miejscu/10 sekund przerwy

20 sekund wykroków/ 10 sekund przerwy

20 sekund przysiadów z wyskokami/ 10 sekund przerwy

20 sekund podciągania na drążku / 10 sekund przerwy

2 zestaw:

20 sekund Burpess /10 sekund przerwy

20 sekund Mountain Climber /10 sekund przerwy

20 sekund pajacyków /10 sekund przerwy

20 sekund przysiadów z wyskokiem /10 sekund przerwy

Może Cię zainteresować:

Trening modelujący, który pozwoli Ci uzyskać wymarzoną sylwetkę!

Ćwiczenia z hantlami, które zdecydowanie poprawią wygląd Waszego ciała.