TRENING Z HANTLAMI NA TRICEPS I BICEPS – JAKI PRZYNOSI EFEKT I DLA KOGO JEST ODPOWIEDNI?

Pokaźne ramiona to cel każdego trenującego mężczyzny. Potężny triceps i rozbudowany biceps to powód do dumy! Niestety nie każdy mężczyzna jest w stanie rozbudować te partie mięśni, co może prowadzić do frustracji i może zniechęcić do dalszych wysiłków. Jak zadbać o wyrzeźbiony i mocny triceps i biceps? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Często zdarza się, że ćwiczenia na rozwój ramion wykonywane są zbyt często przez co dochodzi do przetrenowania i efekt zamierzonych celów jest odwrotny. Jeśli uda się jednak uniknąć przetrenowania szybki rozwój mięśni naramiennych może doprowadzić do dysproporcji w sylwetce. Ważne jest to, aby trenować bicepsy i tricepsy z głową! Nie zapominajcie również o innych mięśniach.

Biceps i Triceps – czym są?

Biceps i Triceps są mięśniami górnej części dłoni. Biceps składa się z dwóch promieniowych tkanki, zwanych ramionami, które sięgają do przedramienia. Triceps to trzy ramiona tkanki mięśniowej, które sięgają do łokcia w okolicy skrzydła więzadła ogonowego.

Biceps – mięsień dwugłowy

Jest to mięsień dwugłowy ramienia, który leży na powierzchni przedniej  ramienia. Mięsień zgina górną kończynę w stawie ramiennym, odwodzi i przywodzi ramię, a także obraca je do wewnątrz. Zgina kończynę górną w stawie łokciowym i jest najsilniejszym mięśniem odwracającym rękę i przedramię. Mięsień ramienny, który leży pod mięśniem dwugłowym ramienia jest mocnym zginaczem przedramienia w stawie łokciowym.

Triceps – mięsień trójgłowy

Jest to mięsień trójgłowy ramienia, który rozpoczyna się trzema głowami oraz zajmuje całą tylną powierzchnię ramienia. Długa głowa przyczepia się do guzka podpanewkowego łopatki, boczna głowa i przyśrodkowa do tylnej powierzchni kości ramiennej.

Jego przyczep końcowy umiejscowiony jest na powierzchni tylnej wyrostka łokciowego kości łokciowej. Mięsień jest głównym prostownikiem w stawie łokciowym. Mięsień łokciowy wzmacnia funkcjonowanie mięśnia trójgłowego w czasie prostowania stawy łokciowego, dodatkowo zbliża kość łokciową do kości promieniowej.

Jak ćwiczyć biceps i triceps, aby trening był efektywny? Jak odpowiednio się przygotować do treningu?

Biceps i triceps to nie tylko najbardziej popularne mięśnie wśród mężczyzn. Ich wielkość i muskulatura znacznie przekładają się na atrakcyjność ciała. Odpowiedni trening pozwoli Ci osiągnąć też wymarzone rezultaty w kwestii aerobowej dyscypliny sportu.

Trening powinien rozpocząć się od rozgrzewki. Podczas rozgrzewki najwięcej uwagi poświęć nadgarstkom i stawom łokciowym. To one są odpowiedzialne za utrzymanie ciężaru. Ważne są również stawy barkowe i kręgosłup, gdyż w szczególny sposób biorą udział w treningu siłowym. Warto przed treningiem wykonać przez kilka minut trening aerobowy. Pozwoli to na podniesienie temperatury ciała i poprawi jego elastyczność.

W początkowej fazie treningu najlepiej postawić na mniejsze obciążenie i większą ilość powtórzeń. Z czasem możesz zwiększać ciężar.

Jakie rezultaty przynoszą ćwiczenia na triceps z hantlami i kto powinien je wykonywać?

Efekty, których można się spodziewać to między innymi:

 • Wzmocnienie mięśni trójgłowych ramienia
 • Wzmocnienie więzadeł i ścięgien w okolicy stawu łokciowego
 • Przyrost masy mięśniowej
 • Wyrównanie dysproporcji w masie i sile i masie ramion

Kto powinien wykonywać ćwiczenia na triceps:

 • Ćwiczenia są odpowiednia dla osób początkujących i zaawansowanych, którym zależy na masie i sile mięśni trójgłowych ramienia
 • Ćwiczenia są sprawdza się również u osób, które mają dysproporcję w rozmiarze i sile ramion
 • Osoby, które wykonują dużo ruchów typu pull

Jakie rezultaty przynoszą ćwiczenia na biceps z hantlami i kto powinien je wykonywać?

 Efekty, których można się spodziewać to między innymi:

 • Wzmocnienie zginaczy stawu łokciowego
 • Przyrost masy mięśniowej
 • Wzmocnienie struktur stawu łokciowego

 Kto powinien wykonywać ćwiczenia na triceps:

 • Osoby, którym zależy na wzroście siły, obwodu ramion i masy bicepsów
 • Ćwiczącym z dysproporcjami w masie i sile mięśni dwugłowych ramienia
 • Osoby, które wykonują w swoim planie wiele wyciskań – jako ćwiczenia antagonistyczne
 • Jako ćwiczenia dodatkowe przy podciąganiach, treningu mięśni pleców i wiosłowaniu

W kolejnym artykule przedstawię przykładowe ćwiczenia na triceps i biceps, które będzie można wykonać w domu.

Może Cię również zainteresować:

TRENING SIŁOWY BEZ SPRZĘTU – NA CZYM POLEGA I JAKICH EFEKTÓW MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ?

JAK ZBUDOWAĆ I ROZBUDOWAĆ POTĘŻNE BARKI – PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA

TRENING CARDIO – 20 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW NA ĆWICZENIA BEZ BIEGANIA