WADY I ZALETY STOSOWANIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW

Kosmetyki naturalne to produkty, które są wytwarzane jedynie z surowców występujących w naturze. Ich receptura opiera się na olejach naturalnych, ekstraktach ziołowych, czy wyciągach z roślin. Czasami może znaleźć w nich substancje pochodzenia zwierzęcego, jednak składniki są pozyskiwane we właściwy sposób, tak aby żadne ze zwierząt nie ucierpiało i nie zadziała mu się krzywda. Definicja kosmetyku naturalnego nie jest prawnie uregulowana, dlatego musimy zwracać szczególną uwagę na skład produktu, który zamierzamy nabyć. Jakich składników powinniśmy unikać? O tym można dowiedzieć się z mojego wcześniejszego wpisu o naturalnych kosmetykach. Jest wiele powodów, dla których powinniśmy zacząć stosować naturalne kosmetyki. W szczególności wpływają korzystnie na skórę twarzy oraz ciała. Dzisiaj natomiast skupimy się na zaletach i wadach stosowania kosmetyków BIO.

Zalety stosowania kosmetyków naturalnych

Bezpieczna receptura  

Skład naturalnych kosmetyków opiera się jedynie na bezpiecznych składnikach, które wpływają korzystanie na kondycję skóry. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele kosmetyków zawiera szkodliwy i chemiczny skład, który zatyka pory, narusza barierę lipidową skóry, przesusza ją, powodują zaczerwienienia i wysypki. Dodatkowo zaburza prawidłową gospodarkę hormonalną, właściwą funkcję skóry i wykazuje działanie rakotwórcze. Sięgając po naturalne kosmetyki unikamy używania niebezpiecznych składników, które wykazują szkodliwy wpływ nie tylko dla naszej skóry, ale również zdrowia.  

Mniejsze ryzyko wystąpienia alergii skórnych i podrażnień

Nie wszystkie kosmetyki naturalne są hypoalergiczne, jednak mimo wszystko ich stosowanie niweluje ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii. Wpływa na to ich receptura, która jest wolna od chemicznych i szkodliwych substancji, które powodują zaczerwienienia, wysypki, pieczenie, swędzenie, a przede wszystkim podrażniają naturalną barierę ochronną skóry. Kosmetyki naturalne natomiast są przyjazne skórze i łagodne w stosowaniu. Zdarzają się podrażnienia, ponieważ w składzie naturalnych kosmetyków znajdziemy wiele różnych ekstraktów roślinnych oraz olejków eterycznych, które mogą wykazać działanie alergizujące.

Prosty i czytelny skład

      Kosmetyki naturalne w swojej recepturze posiada zaledwie kilka składników. Są to substancje,
które są wystarczające, aby zadbać o skórę i włosy. O tym jakie składniki naturalne zastępują
te szkodliwe i powinny znaleźć się w składzie dowiesz się z artykułu o naturalnych kosmetykach
.

Przyjazne dla środowiska

Naturalne kosmetyki są nie tylko bezpieczne dla naszej skóry, ale również nie pływają negatywnie na środowisko. Opakowania kosmetyków są produkowane z surowców wtórnych, które nadają się do recyklingu. Składniki natomiast są pozyskiwane w sposób przyjazny dla środowiska, w naturalnych warunkach, które nie wymagają ingerencji maszyn. Do produkcji kosmetyków wykorzystywane są jedynie rośliny, które są wolne od wszelkich chemicznych środków, a gleba na której rosną jest użyźniana w naturalny sposób. Naturalne kosmetyki są wytwarzane ręcznie i od razu trafiają do klienta, dzięki czemu nie zalegają na magazynach. A co najważniejsze kosmetyki naturalne są przyjazne zwierzętom, nie testuje się ich na zwierzętach i rzadko stosuje się składniki pochodzenia zwierzęcego.  

Uniwersalne zastosowanie

Kosmetyki naturalne bez problemu mogą być stosowane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Można je również stosować do każdego typu skóry, pielęgnacji całego ciała, włosów i twarzy. We wcześniejszym wpisie możesz przeczytać o właściwej pielęgnacji cery . Kosmetyki naturalne świetnie sprawdzą się do nawilżenia ciała, zniwelowania podrażnień, a nawet w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci.  

Skuteczność w działaniu

Naturalne kosmetyki wykazują efektywne i skuteczne działanie. Doskonale wspierają wszelkie naturalne procesy, które zachodzą w skórze. Usprawniają pracę gruczołów łojowych, wzmacniają barierę ochronną, chronią skórę przed odparowaniem wody, nadają blask włosom, wygładzają je i odbudowują od środka. Często na efekt trzeba poczekać, jednak warto to zrobić! Kosmetyki naturalne przenikają w głąb naskórka, dzięki czemu ich działanie jest długotrwałe.

Wady stosowania kosmetyków naturalnych

Krótki termin przydatności 

Kosmetyki naturalne mają znacznie krótszy termin przydatności niż kosmetyki konwencjonalne. Skrócony okres ważności wynika z zastosowania naturalnych składników, które są znacznie łagodniejsze.

Ryzyko wystąpienia alergii

Kosmetyki naturalne mogą wywołać alergie, jednak jest to jedynie spowodowane tym, że w swoim składzie posiadają wiele substancji roślinnych, na które może być uczulony użytkownik. Ryzyko wystąpienia alergii jest kwestią indywidulaną. Nie jest prawdą to, że kosmetyki naturalne częściej wywołują alergię w porównaniu z kosmetykami konwencjonalnymi. Jeśli po użyciu naturalnego kosmetyku wystąpi alergia warto zrobić badania i dowiedzieć się na jaki składnik jesteśmy uczuleni. Przy następnych zakupach można po prostu unikać produktów o danym składniku i skupić się na innych.

Wyższe ceny

Składniki, które chodzą w skład kosmetyków naturalnych są z reguły droższe, ponieważ cechuje je wyższa jakość.

Mimo wszelkich wad kosmetyków naturalnych, uważam, że można zamienić je w plusy. Krótszy okres przydatności świadczy o tym, że kosmetyki są delikatniejsze i nie posiadają w swoim składzie inwazyjnych substancji, które mogłyby negatywie wpłynąć na kondycję skóry. Kwestia alergii jest indywidulana i wynika jedynie z tego, czy jesteśmy uczuleni na dany składnik. Wyższa cena świadczy natomiast o wysokiej jakości produktu, daje gwarancję bezpieczeństwa i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Warto mieć świadomość tego, iż kosmetyki naturalne są przyjazne dla środowiska, naszego pięknego wyglądu, a przede wszystkim zdrowia.