WYBRANO NAJZDROWSZĄ DIETĘ NA ROK 2022! SPRAWDŹ!

„U.S. News & World Report” to amerykański miesięcznik, który publikuje porady, analizy i wiadomości. Znany jest również z prowadzonych rankingów przeróżnych aspektów życia. Eksperci wybierają najlepsze samochody, szpitale, czy uczelnie. Ostatnio opublikowano ranking najzdrowszych diet na rok 2022. Piąty raz z rzędu wygrała dieta śródziemnomorska! Tuż za nią uplasowała się dieta DASH i dieta fleksitariańska. Ranking został przygotowany przez najlepszych ekspertów z zakresu żywienia, chorób cywilizacyjnych, kontroli wagi, kardiologii czy diabetologii.

Wszystkie trzy diety wykluczają lub ograniczają spożywanie żywności przetworzonej. Stawiają na to, aby głównym posiłkiem były warzywa, owoce, fasola, soczewica, pokarmy z ziarna z pełnego przemiały, nasiona czy orzechy. Diety oferują różnorodność i elastyczność, dodatkowo dostarczają odpowiedniej ilości kalorii i cennych składników odżywczych.

JAK WYBRANO NAJAZDROSZE DIETY?

27 ekspertów przebadało 40 diet. Sprawdzali między innymi:

czy dietę łatwo przestrzegać,

ile można zrzucić kilogramów (krótkotrwała utrata wagi, długotrwała utrata wagi)

jak dieta wpływa na zapobieganie chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób serca

czy zapewnia kompletność odżywczą

czy dieta jest bezpieczna

Najlepsze diety opierają się na tym, co można jest, a nie czego się zabrania. Pragniemy jedzenia, którym będziemy mogli się cieszyć i które wzmocnią naszą odporność. Dieta Śródziemnomorska wspomaga umysł i serce.

DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA – TO NIE DIETA TO STYL ŻYCIA!

Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, redukuje poziom cholesterolu, dodatkowo zmniejsza narażenie na utratę pamięci, na demencję, raka piersi i depresji. Dieta jest w stanie wydłużyć życie, dlatego uznaje się j a bardziej za styl odżywiania niż dietę. Dieta śródziemnomorska jest prosta, posiłki w większości składają się z warzyw, owoców, ziaren, nasion i fasoli. W diecie używa się również oliwy z oliwek extra virgin, rezygnuje się z masła i innych tłuszczy. Kromki chleba nie smaruje się masłem, cukier stosuje się jedynie w wyjątkowych sytuacjach i ogranicza się spożywanie czerwonego mięsa. Dieta zachęca do jedzenia ryb, które są bogate w olej omega-3. Jaja, nabiał i drób spożywa się w mniejszych ilościach. Dieta śródziemnomorska to nie tylko jedzenie, to również czas, który możemy spędzić z rodzinom, bliskimi, czy przyjaciółmi. To styl życia, który jest zdrowy i przynosi szereg korzyści!

ZASADY DIETY ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ

Dieta opiera się na właściwych nawykach żywieniowych, a dokładnie na:

Spożywaniu lokalnych produktów, przy tym unikanie przetworzonej żywności

Spożywaniu dużej ilości ryb i owoców morza, ograniczeniu czerwonego mięsa

Stosowaniu ziół, naturalnych przyprawa i oliwy z oliwek

Spożywaniu w każdym posiłku owoców lub warzyw

Umiarkowanym spożyciu czerwonego wina

Celebrowanie posiłków i codzienności

Dieta śródziemnomorska jest bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, witaminy oraz przeciwutleniacze, które odpowiadają za prozdrowotne działanie. Jej przestrzeganie z pewnością nie sprawi Wam  żadnej trudności, jest mało restrykcyjna, ale za to bardzo przyjemna i urozmaicona! Nie zapomnij połączyć zdrowej diety z aktywnością fizyczną!

Może Cię zainteresować:

NAJZDROWSZE DIETY 2021

FTT ODŻYWANIE

FIT KOBIETA

FIT MĘŻCZYZNA