ZALETY SKAKANIA NA SKAKANCE, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ!

Skakanie na skakance przynosi wiele korzyści nie tylko tych fitnessowych, ale również tych zdrowotnych. Skakanie na skakance to solidny trening cardio! Aby wykonać trening nie potrzebujesz żadnego karnetu do siłowni i drogiego sprzętu. Wystarczy jedynie skakanka, ewentualnie sznurek i kilka metrów przestrzeni 😊 Skakanka to jeden z najprostszych sposobów, aby wykonać trening cardio.

Trening na skakance angażuje do działania mięśnie ramion, łydek, nóg, a także mięśnie brzucha i pośladków. Dodatkowo wzmacnia stawy, podkręca metabolizm i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto jest dużym wydatkiem energetycznym, zapewnia lepszą wytrzymałość, rzeźbi ciało oraz poprawia kondycję. Jest to tylko część korzyści jakie przynosi systematyczne skakanie na skakance.

Poznajcie pozostałe!

ZALETY SKAKANIA NA SKAKANCE

MOŻECIE SKAKAĆ NA SKAKANCE GDZIEKOLWIEK CHCECIE

To ogromna zaleta treningu na skakance. Możecie go wykonywać w dowolnym miejscu, na siłowi, na świeżym powietrzy, w domu, w ogrodzie, na urlopie, na betonie, na trawie itd. Jeśli decydujecie się na trening w domu to zalecam skakać na podłodze nie na dywanie. Jeśli macie pod spodem sąsiadów możesz kupić matę wyciszającą, aby ich nie denerwować 😊

SKAKANIE NA SKAKANCE GWARANTUJE LEPSZE SAMOPOCZUCIE

Skakanie na skakance to świetna zabawa, która nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dzieci. Trening to wielka frajda dla każdego nie ważnie w jakim jest wieku. Nie musicie się ograniczać jedynie do podstawowego ruchu, możecie skakać unosząc wysoko nogi, przeskakiwać w bok lub mieszać skoki obunóg z biegiem. Skakanie na skakance pobudza organizm do produkcji endorfin, dzięki czemu po takim treningu będziecie mieć zdecydowanie lepszy nastrój!

SKAKANIE NA SKAKANCE POPRAWIA KONDYCJĘ

Skakanie na skakance znacznie poprawia kondycję ruchową. Początki mogą być ciężkie jeśli jeszcze nigdy nie skakaliście na skakance, jednak daje Wam słowo, że szybko ją opanujecie.

SKAKANIE NA SKAKANCE GWARANRUJE WIEKSZĄ GĘSTOŚĆ KOŚCI

Skakanie na skakance jest zalecane również osobom starszym, aby wzmocnić gęstość ich kości. Systematyczne i regularne podskoki zapobiegają osteoporozie i utracie masy kostnej. Aby wzmocnić swoje kości wystarczy jedynie od 30 do 40 podskoków dziennie.

SKAKANIE NA SKAKANCE GWARANTUJE MOCNE SERCE

Skakanie na skakance wspomaga także układ krążenia. Serce zdecydowanie lepiej pracuje oraz rozprowadza krew w organizmie. Trening na skakance pozwala na to, aby krew krążyła we wszystkich naczyniach tętniczych, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko zawału serca. Wystarczy skakać 10 minut na skakance dziennie, aby zadbać o układ krwionośny.

SKAKANIE NA SKAKANCE TO WIĘKSZA POJEMNOŚĆ PŁUC

Trening na skakance pomaga rozwiązać wszelkie problemy z oddychaniem. Skacząc na skakance płuca otrzymują znacznie większą ilość powietrza, dodatkowo wzrasta wydolność.

CZY KAŻDY MOŻE SKAKAKĆ NA SKAKANCE?

Mimo wielu zalet skakania na skakance nie każdy może uprawiać taki typ aktywności. Skakania powinny unikać osoby, które mają kruche kości, zmagają się z niewydolnością serca, chorobami układu krążenia, oraz cierpią na bóle stawów.

PAMIĘTAJCIE O ROZGRZEWCE 

Pamiętaj o tym, aby przed ćwiczeniami ze skakanką wykonać rozgrzewkę. Rozgrzejcie zwłaszcza dłonie i nadgarstki. Nie zapomnijcie również o kostkach, kolanach i ramionach.

PAMIĘTAJCIE O WŁAŚCIWEJ POSTAWIE PODCZAS SKAKANIA NA SKAKANCE

Aby trening był efektywny pamiętajcie o właściwej postawie. Plecy muszą być wyprostowane, kolana ugięte, a mięśnie brzucha napięte. Dłonie powinny być odchylone na bok, a łokcie ugięte. Łokcie trzymajcie blisko ciała. Natomiast przedramiona powinny tworzyć wraz z tułowiem kąt 45 stopni. Skacząc rotujcie nadgarstkami, a nie całymi przedramionami. Pamiętajcie również o tym, aby ramiona i dłonie znajdowały się na tej samej wysokości po obu stronach. Nie lądujcie nigdy na pięty i płaską stopę tylko na poduszki stopy.

JAKĄ WYBRAĆ SKAKANKĘ?

Jeśli jesteście początkujący i dopiero rozpoczynacie przygodę ze skakanką sugeruje wybrać klasyczna skakankę z gumowym sznurkiem i plastikowymi rączkami. Jeśli nabierzecie doświadczenia możecie sięgnąć po skakankę ze stalową linką, obciążeniem czy rzemieniem. Jaką długość wybrać? Najlepiej stanąć na środku skakanki i pociągnąć do góry rączki, powinny one znaleźć się na wysokości górnej części barków. Jeśli ta długość jest dla Was kłopotliwa możecie sięgnąć po krótszą skakankę, której rączki sięgają do pach.

JAK CZĘSTO SKAKAĆ I JAK DŁUGO?

Początkującym zalecam spokojne podskoki, chodzenie, spokojny bieg. Najlepiej, aby ruchy były naturalne i wykonane w spokojnym tempie. Trenujcie od 2 do 3 razy w tygodniu przez 5 do 10 minut. Jeśli już dojdziecie do wprawy i będziecie cieszyć się lepszą kondycję możecie skakać codziennie. Trening może już trwać około 30 minut, dzięki czemu spalicie nawet do 400 kcl! Skakanie na skakance to również świetne uzupełnienie innych treningów cardio np. biegowych.

JAKIE WYRÓŻNIAMY TECHNIKI SKAKANIA NA SKAKANCE

Technik skakania na skakance jest wiele! Są to między innymi:

  • skoki na jednej nodze
  • skoki z jednoczesnym unoszeniem wysoko kolan
  • skoki z boku na bok
  • skoki naprzemiennie (raz na jednej raz na drugiej)
  • skoki ósemki – krzyżowanie skakanki podczas skoku

BAWCIE SIĘ DOBRZE! 🙂